Dôvody, prečo kúpiť zlato.
Dôvody, prečo kúpiť zlato. Zdroj: shutterstock.com/Pla2na/whiteMocca

Zlato je predovšetkým populárne medzi investormi vďaka jeho schopnosti uchovávať hodnotu a zaistiť kapitál voči inflácii. Podľa správy News Bitcoin, globálna investičná banka so sídlom vo Švajčiarsku, UBS, prišla hneď s troma dôvodmi, prečo je práve teraz výhodné investovať do zlata, ktoré smeruje na nové historické maximum.

Tri dôvody podľa analytikov UBS

  1. Prvým dôvodom je silný dopyt centrálnych bánk po drahom kove, ktorý dosiahol najvyššiu hodnotu od roku 1 950. Už skôr sme vás informovali, že centrálne banky do svojich rezerv pridali až 230 ton zlata, čo predstavuje nárast až 176 % v porovnaní s prvým kvartálom 2022. Dopyt je stimulovaný predovšetkým geopolitickými rizikami a neistotou.
  2. Druhým faktorom je oslabenie amerického dolára, ktoré bude naďalej pokračovať kvôli znižovaniu výnosov v USA. Zlato negatívne koreluje s dolárom, čo znamená, že zákonite by cena zlata mala rásť. Okrem toho BRICS spolu s menšími ázijskými ekonomikami tlačia na dedolarizáciu viac ako kedykoľvek predtým.
  3. Ako tretí dôvod analytici z UBS uviedli obavy z recesie v USA. Rast americkej ekonomiky spomaľuje, čo sa jasne odrzkadľuje na slabšom HDP v prvom štvrťroku. Klesá aj výrobná aktivita, zatiaľ čo finančný trh čelí prísnym úverovým podmienkam. Prípadná recesia bude dôvodom, prečo investori budú presúvať kapitál z rizikových aktív do zlata.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Zlato smeruje na maximum

Podľa údajov z TradingView sa cena zlata nachádza na trhovej hodnote 1 960 dolárov, zatiaľ čo historické maximum bolo dosiahnuté 4. mája 2023 na hladine 2 079 dolárov. Analytici z UBS veria, že do konca roka zlato dosiahne až 2 200 dolárov, čo by predstavovalo rast 12 % od súčasnej hodnoty.

Zlato smeruje na maximum
Zlato smeruje na maximum. Zdroj: TradingView

Zlato za posledný polrok vytvorilo jeden z najsilnejších rastúcich trendov vôbec. Od novembra do mája stúplo v najvyššom bode až o 28 %. Aj keď je považované za ochranu voči inflácii, udalosti v roku 2022 spôsobili prepad všetkých aktív aj v rámci drahých kovov. Napriek tomu v priebehu minulého roka zlato kleslo spomedzi svetových aktív najmenej a to o 22 %.

Okrem najnižšieho poklesu môžeme porovnať vzostupnú trajektóriu voči akciám a kryptomenám. Zatiaľ čo bitcoin a americké akciové indexy sú od historického maxima ďaleko, zlato dokázalo vymazať celý cenový prepad z minulého roka. Je ale potrebné brať do úvahy aj infláciu, ktorá za posledný rok narástla a preto zlato na novom historickom maxime nemusí mať rovnako vysokú kúpyschopnosť ako na predošlom.

Mohlo by ťa zaujímať: Zlato v odpovedi na recesiu prekoná aj bitcoinovú výkonnosť

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.