Kde je najlacnejší benzín.
Kde je najlacnejší benzín. Zdroj: shutterstock.com/BLACKDAY/Aleksandr Grechanyuk

Ceny pohonných hmôt na Slovensku v priebehu tohto roka v prípade benzínu stúpali, zatiaľ čo nafta každým týždňom klesá viac a viac. Napriek pomerne nízkej životnej úrovni na Slovensku platíme za benzín nemalé peniaze. Poďme sa ale pozrieť spolu na porovnanie cien benzínu v jednotlivých európskych štátoch.

Aký drahý je benzín v európskych štátoch?

Ako vidíme v tabuľke nižšie, podľa údajov Tradingeconomics Slováci tankujú lacnejšie ako občania vo väčšine európskych štátov. Najdrahší je benzín na Islande (2,39 dolárov/liter), v Dánsku (2,30 dolárov/liter), Francúzsku (2,20 dolárov/liter), Taliansku (2,16 dolárov/liter) a Holandsku (2,16 dolárov/liter).

Kde sa tankuje drahśí benzín ako na Slovensku?
Kde sa tankuje drahší benzín ako na Slovensku? Zdroj: Tradingeconomics

Naopak, lacnejší benzín ako na Slovensku nájdete v nasledujúcich krajinách zobrazených v tabuľke nižšie. Uvedený údaj podľa Tradingeconomics na Slovensku v hodnote 1,63 dolárov/liter sa nezhoduje priamo so štatistikami Slovenska, keďže tabuľkové údaje sú mesačné, pričom posledná štatistika podľa Statdat zobrazuje týždenné zmeny. Podľa národnej štatistiky sa cena 95-oktánového benzínu nachádza na úrovni 1,525 eur/liter (1,65 dolárov/liter).

Kde sa tankuje lacnejší benzín ako na Slovensku?
Kde sa tankuje lacnejší benzín ako na Slovensku? Zdroj: Tradingeconomics
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Ceny budú mierne klesať

Už skôr sme vás informovali, že leto môže priniesť nárast cien pohonných hmôt, hlavne z dôvodu zvýšeného dopytu po cestovaní. Aj keď ropa dlhodobo klesala, inflácia tlačí na vyššie cenové úrovne aj napriek tomu, že trhová cena je rovnaká ako pred vypuknutím rusko-ukrajinského konfliktu.

Aj keď je možné, že dopyt po pohonných hmotách bude v lete rásť, k cenovému šoku by dôjsť nemalo. Ak nenastane neočakávaný fundament, ktorý ovplyvní ponuku a dopyt, ceny by mali pokračovať v miernom poklese.

Posledný cenový šok bol zaznamenaný, keď Saudská Arábia a ďalší producenti v oznámili svoj plán znížiť produkciu o 1,15 milióna barelov denne. Cena narástla a preskočila hneď niekoľko cenových úrovní, čím sa vytvorila cenová medzera. Dnes ale už cena ropy klesla naspäť na úrovne blízko jeden a pol ročného minima.

Mohlo by ťa zaujímať: Motoristi majú dôvod na radosť. Bude benzín a nafta aj naďalej klesať?

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.