Amerika čelí „neprijateľne vysokej inflácii“, tvrdí americká ministerka financií
Amerika čelí „neprijateľne vysokej inflácii“, tvrdí americká ministerka financií. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Ministerka financií USA Janet Yellenová v utorok vyhlásila, že očakáva, že inflácia zostane v Amerike aj naďalej vysoká a Bidenova administratíva vo svojom návrhu rozpočtu pravdepodobne zvýši prognózu inflácie na tento rok na 4,7 %.

Amerika a rastúca inflácia

Počas zasadnutia senátneho finančného výboru ministerka financií USA Janet Yellenová uviedla, že Spojené štáty sú konfrontované s „neprijateľnou úrovňou inflácie“. Tá sa aktuálne nachádza na najvyššej úrovni za posledných 40 rokov, na 8 %. Miera inflácie predčila prognózy Bidenovej administratívy už na rok 2023.

Výška inflácie v USA
Výška inflácie v USA. Zdroj: tradingeconomics

Yellenová ďalej konštatovala, „že inflácia zostane vysoká, aj keď veľmi dúfam, že teraz bude klesať... Vysokú infláciu pozorujeme takmer vo všetkých vyspelých krajinách sveta. A majú veľmi odlišné fiškálne politiky.“ Podľa ministersky infláciu podporujú vysoké ceny energií a potravín spôsobené ruskou vojnou na Ukrajine, problémy s globálnou dopravou pre pandémiu a nové varianty COVID-19 a pretrvávajúce poruchy dodávateľského reťazca. Netreba dodávať, že kritika kvantitatívneho uvoľňovania zo strany Fedu nebola na „zozname príčin, ktoré Yellenová uviedla, hoci ide o faktor, ktorý mal byť menovaný medzi prvými.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Počet kryptomenových podvodov podľa nedávnej správy rastie. Aké sú najpopulárnejšie?

Yellenová pod paľbou kritiky

Yellenová bola nedávno kritizovaná pre jej mylné ekonomické predikcie. Spoločne s predsedom Fedu Jeromom Powellom totiž tvrdila, že inflácia bude len prechodná a nebude dlho trvať. Ako sama priznala, mýlila sa ona aj Powell. Yellenová dodala, že s Powellom „pravdepodobne mohli použiť lepší termín ako prechodná“, keď opisovali infláciu.

Keď som povedala, že inflácia bude prechodná, nepredpokladala som scenár, v ktorom by sme nakoniec zápasili s viacerými variantmi covidu, ktoré by rozkolísali našu ekonomiku a globálne dodávateľské reťazce, a nepredpokladala som ani dosahy na ceny potravín a energií, ktoré sme videli v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu, povedala Yellenová.

Podľa agentúry Routers Yellenová uznala chybu v čase, keď Svetová banka (World Bank) varovala pred zvýšeným rizikom návratu „stagflácie – kombinácie slabého rastu a vysokej inflácie zo 70. rokov.

Čítaj ďalej: Buďte opatrní, tento medvedí trh je iný, ako všetky predošlé

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance