Všetko má niekde svoj začiatok. Ani kryptomeny nie sú výnimkou. U nich je to Genesis blok, prvý ktorý bol vyťažený. Pre niektorých kryptomenových nadšencov majú tieto adresy priam mystickú symboliku. Týka sa to najmä úspešných altcoinov.

Ľudia stále posielajú mince na bitcoinový Genesis blok

V prípade Bitcoinu je posielanie mincí na adresu Genesis bloku určitým vyjadrením vďaky géniovi Satoshi Nakamotovi. Ten umožnil vznik kryptosveta, tak ako ho dnes poznáme.
Je zaujímavé, že blok 0 s adresou 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa Satoshi Nakamoto nepridal do blockchainu. Znamená to, že zakaždým, keď niekto posiela Bitcoiny na Genesis adresu, zostanú tam na večnosť, ako nevyužitá transakcia.

Ethereum je iný prípad

Tak isto ako pri Bitcoine, znamenal prvý vyťažený blok zrod Etherea. Pozor však na Genesis adresu. Vyzerá inak ako u Bitcoinu: 0x0000000000000000000000000000000000000000. A zhltne každú mincu alebo token, ktorý je do neho poslaný. Preto je nazývaný čiernou dierou kryptovesmíru. V súčasnosti Ethereá a tokeny ERC20 v ňom uložené majú hodnotu viac ako 520 miliónov dolárov.

Viac o Ethereu sa môžte dočítať tu.

Ako sa na túto Genesis adresu dostali

Čo sa tu deje? Priťahuje táto adresa toľko prichádzajúcich transakcií úmyselne, alebo je v tom niečo iné? Existujú dve možnosti. Účelové zasielanie altcoinov alebo omyl odosielateľa.

Dôvody účelovej platby na adresu Ethereum Genesis

Prvý sa nazýva Burns scenár. Vtedy sa systém rozhodne zničiť svoje coiny, aby ich stiahol z obehu. Môže to byť vykonané z rôznych dôvodov, vrátane vyvolania deflácie systému, alebo stabilizácie cien.

V druhom prípade ľudia naklonení k duchovnej stránke vecí, zasielajú malé množstvá Etherea ako vyjadrenie pocty “stvoriteľovi”.

Náhodné platby na adresu Ethereum Genesis

Treba pamätať, že adresu 0x0000000000000000000000000000000000000000 je veľmi ľahké použiť omylom. Čo však je ešte horšie, mnohé peňaženky majú v prvotnom nastavení preddefinovanú túto nulovú adresu.

Dva názory na vrátenie omylom odoslaných coinov

Prvý názor: Je to technicky možné. Za predpokladu, že zakladatelia projektu majú prístup k súkromnému kľúču pre túto adresu. Vedeli by ale identifikovať ktorá platba prišla omylom? Je to dosť ťažko predstaviteľné, takže by museli automaticky vrátiť všetko, čo bolo kedykoľvek odoslané na Genesis adresu. To je však veľmi nepravdepodobné, priam nemožné.

Druhý: Neexistuje súkromný kľúč pre nulovú adresu, nie je to externý účet. Existuje len jeden spôsob, ako niečo vrátiť – Hardfork. To sa ale nemôže stať, pretože by boli zrušené úmyselne odoslané mince na túto adresu. Dosah by to malo aj na ďalšie inteligentné zmluvy a na cenu Etherea.

Záver

Je potrebné znova zopakovať, že k obchodovaniu s kryptomenami a najmä k ich prevodom treba pristupovať s veľkou zodpovednosťou. Pri prevode kryptomien je najdôležitejšie dôkladne skontrolovať cieľovú adresu. Omyl sa môže vypomstiť a svoje mince už nikdy neuvidíte.

Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebook, prípadne Instagram,  alebo Twitter. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.

Zdroje:
https://btcmanager.com
https://news.bitcoin.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre