Budúcnosť blockchainu – smerujeme vôbec niekam?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Výhody a nevýhody blockchainu sme spomínali na našom portáli už nespočetne veľakrát. Samozrejme, že opakovanie je matka múdrosti. Pri nových technológiách alebo inováciách to platí aj viacnásobne. Preto sa opäť pozrieme (aj keď možno trošku z iného uhla) na to, aký by mohla mať táto technológia vplyv na finančný systém, aký poznáme dnes. Dokáže ho blockchain skutočne zmeniť alebo ide len o hype a buzzword? 

Blockchain a budúcnosť

Vznik blockchainu datujeme na ten istý deň, ako vznik prvej kryptomeny – Bitcoin. Odvtedy ubehlo už 10 rokov a využitie tejto novej technologickej vymoženosti sa stále skúma. Pôvodný zámer tejto technológie však bol narušiť (ak by som to mal povedať citlivejšie, tak zmeniť) finančný systém. Aké má však blockchain šance na to, aby to dokázal? Kde by mal byť implementovaný a využívaný na to, aby sa skutočne táto technológia dostala na výslnie?

Základ je si uvedomiť, že blockchain môže dominovať trhu a priemyslu, v ktorých môže zlyhať takzvaný ľudský faktor. Či by už išlo o zlyhanie neúmyselné (ľudská nevšímavosť alebo náchylnosť na chyby) alebo o zlyhanie úmyselné (úplatky, krádeže, podvody, hacky a podobne), blockchain by takéto faktory mohol raz a navždy odstrániť. Na rozdiel od bankového a finančného sektora, je totiž blockchain úplne otvorená sieť, do ktorej môže nazrieť naozaj každý.

Odstránenie podvodov a krádeží

Prvou veľkou zmenou, ktorú by mohol blockchain priniesť, je zredukovanie podvodov a krádeží, ktoré sa dejú v tomto sektore naozaj často. Aktuálne by sa vina za takéto skutky dala zhodiť z časti aj na centralizované databázy. Vďaka takzvanému jednému bodu prístupu a zlyhaniu (single point of access and failure) sú centralizované systémy veľmi náchylné na rôzne hacky a útoky.

Pre veľké korporácie alebo inštitúcie, ktoré majú na starosti obrovské sumy peňazí, by mala byť pritom bezpečnosť na prvom mieste. A práve tú by mohol blockchain prinavrátiť a to najmä do finančného sektora. Ten je totiž nemanipulovateľný, pričom spojenie kryptografie a spájanie blokov robí blockchain oveľa bezpečnejším ako dnešné systémy.

Know Your Customer a Anti-Money Laundering

Na Know Your CustomerAnti-Money Laundering (pranie špinavých peňazí) praktiky sa podľa odhadov môže ročne minúť až 500 miliónov dolárov. KYC a AML sú už dlhú dobu spomínané práve v spojení s blockchainom. A niet sa čomu čudovať. Ak by totiž táto nová technológia vedela nahradiť (alebo aspoň vylepšiť) KYC a AML, ročné výdaje by na tieto bezpečnostné prvky mohli poriadne klesnúť. Využívať by ho mohli najmä banky, ktoré by mohli medzi sebou zdieľať informácie o zákazníkoch takmer bez akýchkoľvek zbytočných výdavkov.

Pozitív by sme určite mohli nájsť ešte nespočetne veľa. Odstránenie podvodov a krádeží a zlepšenie KYC a AML praktík sa však zdajú ako najjasnejšie výhody blockchain technológie. Aby sme však boli objektívni, tak sa poďme aspoň zľahka pozrieť aj na to, či má blockchain aj nejaké nevýhody.

Aktuálne problémy blockchain technológie

Určite môžeme smelo povedať, že blockchain má čo robiť, aby sa ukázal vo svojom najlepšom svetle. Je to ešte stále veľmi mladá technológia a tak ani jej skutočný dopad nie je známy, čo jej určite nehrá do karát. Čo ak o 5 rokov niekto zistí, že blockchain je úplne zbytočný a nahraditeľný? Veľmi rýchlo by prišlo k výmene a blockchain by mohol zmiznúť rovnako rýchlo ako sa objavil.

Rovnako hrá v neprospech tejto technológie aj využitie privátnych kľúčov. Aj napriek tomu, že väčšina ľudí vníma túto vymoženosť ako pozitívnu vlastnosť, treba si uvedomiť, že hneď ako príde k strate alebo odcudzeniu privátneho kľúča, kryptomeny sú ihneď stratené. Neexistuje totiž nikto, kto by mohol obnoviť alebo vrátiť tieto meny naspäť majiteľovi.

Ďalšou nevýhodou by mohla byť škálovateľnosť. Tá musí byť v bankovníctve a finančnom svete extrémna. A ako všetci vieme (na príklade Bitcoinu zatiaľ), tak škálovateľnosť patrí medzi hlavné problémy spojené s kryptomenami.

Záver

Takýchto článkov by sa dalo bezpochyby napísať neúrekom. Technológia spojená s kryptomenami sa ešte stále vyvíja a posúva vpred. Či však reálne zmení niektoré priemysly a sektory, teraz ešte určite nie je úplne isté. Blockchain má totiž pred sebou stále prekážky, ktoré bude musieť zvládnuť na to, aby sa skutočne mohol stať najväčšou inováciou od počiatkov internetu.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
linkedin.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.