[NÁZOR] Vzostup a pád DasCoinu – Takto sa používa MLM na okrádanie ľudí

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Zlá reklama neexistuje, tak znie známe múdro. A vo väčšine prípadov je to pravda. Dobro a zlo je totiž subjektívna vec a to, čo niekto vníma ako katastrofu, môže iný brať ako požehnanie. Každé pravidlo má však svoje výnimky a DasCoin je jednou z nich. Iba ťažko totiž možno nájsť niečo pozitívne na coine, ktorí obral desaťtisíce dôverčivých ľudí o celé ich úspory.

Disclaimer/ Tento článok bol vytvorený za účelom znižovania škôd, ktoré DasCoin napáchal a ešte napácha v Českej a Slovenskej republike. Napriek všetkému totiž aj naďalej prebiehajú prednášky a skupina podvodníkov sa stále snaží zlákať ľudí na kúpu DasCoin cyklov. Zdieľajte tento článok a pomôžte tak bojovať proti tomuto problému.

Ďalšie články o DasCoine nájdete tu.

Problém s podvodmi v krypto-svete

Krypto-sektor vo väčšine štátov nie je regulovaný. To mu dáva obrovskú voľnosť. Vďaka absencii regulácií patria kryptomeny a blockchain technológie medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce odvetvie na svete. Bohužiaľ, toto prostredie je priam ideálne pre rôznych podvodníkov. V rokoch 2016 a 2017 bolo spustených veľa scamov, ktoré do seba vtiahli veľa nič-netušiacich ľudí. Vidina ľahko zarobených peňazí už veľa obetí priviedla na mizinu.

Rozoznať podvod od seriózneho projektu je v krypto-svete veľmi náročné, často aj nemožné. Veľa ľudí totiž tvrdí, že aj zabehnuté projekty ako Bitcoin, Ethereum alebo XRP sú iba obyčajné scamy. Obyčajný človek tak skutočne nemá šancu rozoznať kvalitné coiny od bezcenných scam-tokenov.

Ako DasCoin poškodzuje kryptomeny?

DasCoin vytvorila skupina ľudí, ktorá sa v minulosti angažovala v ďalšom notoricky známom krypto-scame – OneCoine. Oba projekty vo svojej podstate fungujú rovnako. DasCoin je však prepracovanejší. Nie je prezentovaný ako kryptomena. Ide o “decentralizovanú” platformu, na ktorej boli založené rôzne ďalšie projekty. Všetko s cieľom oblbnúť čo najviac ľudí .

Všetky na prvý pohľad vyzerajú veľmi dobre a vedú ich ľudia s históriou v rešpektovaných firmách. Teda… aspoň to tvrdia. O DasCoine môžete nájsť toľko informácií a dezinformácií, že ich kategorizácia a overovanie by mi trvala mesiace.

Najväčší problém DasCoinu je obrovské množstvo ľudí, ktoré sa nechalo nachytať. DasCoin sa pomocou extrémne efektívnych marketingových techník rozšíril ako vírus (viac v ďalších odstavcoch). Vo výsledku tak desaťtisíce ľudí prišli o svoje úspory. Títo ľudia, ich rodiny a blízki už pravdepodobne nikdy nenakúpia žiadnu kryptomenu. Krypto tak stratilo veľa potenciálnych priaznivcov.

Ako bezpečne nakupovať kryptomeny?

Spoločné črty DasCoinu a OneCoinu

Oba projekty sa tvária ako vylepšené verzie Bitcoinu s obrovským potenciálom. Svojím investorom sľubovali, že sa z nich stanú boháči. Rozšírili sa po celom svete pomocou Multi Level Marketingu (MLM). Do MLM štruktúry mohol vstúpiť prakticky každý, kt si predtým zakúpil dostatočne veľa coinov (resp cyklov, ktoré v čase emitujú coiny).

Múdri ľudia oba projekty už od začiatku označili za scamy, v oboch prípadoch ich však nikto nepočúval. Pomocou prednášok a psychologickej manipulácie si OneCoin aj DasCoin našli veľkú a oddanú komunitu, ktorá zaryto odmietala akúkoľvek kritiku, až kým nebolo neskoro. Obom projektom nakoniec zlomilo väz až zakročenie vládnych autorít.

MLM intermezzo

MLM je geniálny nástroj, ako rozšíriť povedomie o novom, zaujímavom produkte. Kvôli jeho sile ho však často používajú podvodníci. Prvé MLM scamy boli veľmi jednoduché a dnes by sme ich označili za pyramídové hry. “Daj mi peniaze a hľadaj ďalších ľudí, na ktorých zarobíš ty.”

V súčasnosti je veľmi náročné rozoznať scam od reálneho produktu. Niektoré MLM Ponzi schémy sú neskutočne prepracované a naplánované na niekoľko rokov. Ich tvorcovia sa ukazujú na bombastických prednáškach, občas dokonca dávajú rozhovory v televízii! Prakticky z každého MLM spojeného s kryptomenami sa nakoniec vykľul podvod. Preto odporúčame držať sa od MLM na míle ďaleko, nech už znie akokoľvek dobre!

(článok pokračuje pod odkazom)

https://kryptomagazin.sk/naleteli-ste-dascoin-scammerom-napiste-vas-pribeh-ho-zverejnime/

Nové meno, cestovný portál a trestné stíhanie

Nakoniec by bolo vhodné spomenúť niektoré novinky okolo DasCoinu. Medzi tie najdôležitejšie patrí ďalšie premenovanie spoločnosti, ktorá stojí za celým projektom. Pôvodne známa ako CoinLeaders a neskôr Netleaders, “srdce” Dascoinu nedávno druhýkrát zmenilo svoju značku. Od 1.12.2018 sa volá Excelz.

Aké sú dôvody tak drastickej zmeny názvu? Na  novembrovej DasCoin konferencii v Dubaji sme sa nedozvedeli žiadne pádne dôvody. Pravdepodobne ide o pokus zmierniť negatívnu reklamu, ktorú DasCoinu robí vyšetrovanie polície v Poľsku.

DasCoin si konečne začínajú všímať aj autority a začal dlhý proces, ktorý skončí (dúfajme) odsúdením týchto kriminálnikov na veľa, veľa rokov vo väzení. Počas tohto vyšetrovania bolo spoločnosti NetLeaders dosiaľ zabavených viac než 11,6 miliónov dolárov.

Po začatí vyšetrovania popularita DasCoinu klesla na historické minimum. NetLeaders (dnes Excelz) sa však ešte nevzdávajú a predstavili nové projekty na platforme DasCoin. Patrí medzi ne aj Digital management hub a cestovný portál.

Medzi ďalšie novinky patrí zmena spoločnosti, ktorá sa stará o spracovávanie transakcií DasCoinu. Netleaders je (kvôli vyšetrovaniu v Poľsku) mimo hry a žezlo prebrala nová spoločnosť – Corbilex Services Ltd.

Záver

Čo dodať na záver? Prednášky o DasCoine v Česku a na Slovensku budú pravdepodobne naďalej pokračovať a propagátori tohto scamu môj článok (tak ako tie predchádzajúce) označia za blud. Ak ste boli na jednej z týchto prednášok, možno ste sa dozvedeli, že nič neviem, že som len pisálek, že im závidím, že som idiot…

Samozrejme! Veď im už rok kazím biznis! Už rok sa mi vyhrážajú žalobou, zbierajú podpisy, ohovárajú ma. A teraz to začne celé odznova.

Tento článok budem aj naďalej aktualizovať a pod túto čiaru zverejním každý výhražný e-mail, ktorý mi príde. Posielať mi ich môžete cez tento kontaktný formulár.


 

Čo čítať ďalej?

https://kryptomagazin.sk/naleteli-ste-dascoin-scammerom-napiste-vas-pribeh-ho-zverejnime/