FED znížil sadzby o neuveriteľný 1 p.b. a obnovil politiku kvantitatívneho uvoľňovania, ostatné centrálne banky budú asi nasledovať

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Už keď FED znížil nedávno úrokové sadzby o 0,5 p.b., tak sa očakávalo, že postupne sa budú sadzby opakovane znižovať. Avšak šéf FEDu Jerome Powell všetkých prekvapil, keď Federálna rezervná banka rozhodla o znížení sadzieb na nulu (reálne rozpätie je 0 – 0,25%). Powell následne oznámil, že v žiadnom prípade nedôjde k záporným úrokovým sadzbám. Čím si vlastne FED úplne zavrel dvere na opätovné použitie tohto monetárneho nástroja. Aby toho nebolo málo, tak v rámci uvoľnenej menovej politiky znovu obnovil nástroj kvantitatívneho uvoľňovania (QE). V rámci QE je v pláne na trh dostať cca 700 miliárd dolárov a tým dodať trhom tak veľmi potrebnú likviditu, ktorá v panike chýba.

Aktuálna situácia na indexoch a na zlate

Ako však tento akt prijali investori? Keď som ráno videl, k akému rozhodnutiu FED dospel, tak som chvíľu neveril tomu, že k niečomu takému vôbec prišlo. Nie je totiž ani trochu štandardné znižovať sadzby o jeden celý p.b. a z toho sa dá vyvodzovať určitá miera zúfalstva zo strany tvorcov monetárnych politík. A trh sa naozaj sprvu zľakol a dalo sa to poznať už z premarketu. US trhy sa okamžite otvorili veľkým bearish gapom. Vzhľadom k tomu, že sa to zosypalo už v premarkete a otvorilo gapom, tak sa dalo očakávať, že dôjde potom aspoň k malému retracementu. A tak sa aj stalo na S & P 500, Dow Jones a dokonca aj na nemeckom DAXe.

Neočakávam však, že bude mať rast dlhé trvanie. Ako som už povedal, tak zatiaľ ide len o obyčajný retracement a do konca týždňa zase očakávam pokračovanie v poklese. Čo sa týka zlata, tak tu je zaujímavé, že kopíruje svoj pohyb zo začiatku krízy v roku 2008. Vtedy zlato a striebro taktiež zažilo masívny drop, po ktorom nasledovalo vytvorenie bubliny, ktorá praskla v roku 2011. Tým ale nehovorím, že je korekcia na drahých kovoch na konci. Naopak, očakávam, že bude niekoľko týždňov trvať. Ten masívny prepad na zlate je totiž spôsobený odlivom kapitálu špekulantov, ktorí sa začali zbavovať svojich futures kontraktov a CFD. Papierové zlato jednoducho nikto nechce.

Záver

Rozhodnutie FEDu samozrejme nemôžu zanechať bez reakcie i ďalšie centrálne banky. Už pred niekoľkými dňami sa člen bankovej rady ČNB Aleš Michl nechal počuť, že je za rýchle zníženie úrokových sadzieb. Vzhľadom k tomu, čo urobil FED je pravdepodobné, že sa budú snažiť to pomyselné rozpätie nožníc zmenšiť. Už aj tak sú vzhľadom k úrokovým sadzbám ECB až príliš roztvorené. Veľkým otáznikom ale zostáva, čo bude robiť ECB. Tí majú úrokové sadzby na nule už nejakú tú dobu a nemajú teda čo znižovať. Budú záporné úrokové sadzby? Asi sa to čoskoro dozvieme. 

Čo čítať ďalej?

Porovnanie vývoja indexu S&P 500 a Bitcoinu – Ovplyvňuje akciový trh kryptoaktíva?


Ako použiť túto analýzu?

Trading11 nie je stránka, na ktorej vám povieme, kedy nakúpiť a kedy predať. Naším cieľom je dať vám dostatok informácií, aby ste boli schopní urobiť správne rozhodnutie. Ak chcete vedieť, ako používať analýzy na našej stránke, prečítajte si tento článok.

Ak sa chcete naučiť lepšie obchodovať, skúste našu Školu (ZDARMA).

Ak nerozumiete nášmu krypto-trading-slangu, určite vám pomôže náš slovník.


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na krypto trhoch sú veľmi rizikové!!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.