analýza Bitcoin

Stále dookola sa špekuluje nad tým, aký veľký vplyv má akciový trh na kurz Bitcoinu. Pôvodná myšlienka bola, že Bitcoin má byť odpoveďou na krízu z roku 2008. Implikácia je teda taká, že BTC má zastávať akúsi kredibilnú a decentralizovanú menu, či digitálne zlato. Stále viac sa však ukazuje, že sa tento trh chová iba ako obyčajný inštrument, ktorý je veľmi volatilný a teda rizikový. Krypto trh je veľmi malý, takže by bolo dosť naivné myslieť si, že bude ignorovať situáciu na klasických finančných inštrumentoch ako sú akcie.

Môžeme tak akurát opätovne špekulovať nad tým, či sa toto zmení vo chvíli, keď bude kapitalizácia tohto trhu natoľko veľká, že sa separuje od akciového trhu. My musíme ale brať celý finančný trh ako jeden celok, ktorý sa navzájom rôznou mierou ovplyvňuje. Aj keď trh s BTC markantne vzrastie, tak sa nedá povedať, že na neho ostatné trhy nebudú mať vplyv.

Porovnanie S & P 500 a Bitcoinu

BTC VS SPX

Na porovnanie som zvolil líniový graf. Vývoj ceny Bitcoinu je žltou a kurz indexu S & P 500 je modrou farbou. Všimnite si, že keď v roku 2017 začal na BTC bull run, na indexe S & P 500 sme začali mať veľmi akcelerovaný rast. Tu máme teda zhodu, ale mohlo ísť samozrejme len o náhodu. Potom ale prišiel úplný vrchol bull runu, a to bolo na jeseň roku 2017. Vtedy ten hype na Bitcoine naozaj vrcholil a vytvorila sa nám učebnicová bublina. Hype ale vrcholil aj na akciovom trhu, pretože index počas pol roka posilnil o viac ako 50 %. A to potom, keď za posledných niekoľko rokov nedošlo k väčšej korekcii na trhu.

Keď bublina začala na BTC postupne pľasnúť, až vtedy sme mohli spozorovať na indexe väčšie zaváhanie, a to po niekoľkých rokoch. Ten časový posun tu bol len pár týždňov a index počas relatívne krátkej doby prišiel o 20 %. Kým sa Bitcoin nasledujúce mesiace skôr len potácal, index zmazal predchádzajúcu stratu a ešte niečo navyše si aj pripísal. To skončilo na jeseň roku 2018 a len asi 6 týždňov predtým, než poriadne dumpol aj BTC. Všimnite si, že zo začiatku nevidno žiadnu koreláciu. Avšak dno na BTC a S & P 500 sa urobilo v časovom rozmedzí jedného týždňa.

Zbesilý rast a potom tvrdý dump

Potom nasledoval na obidvoch inštrumentoch divoký rast s tým rozdielom, že index pokoril ATH a dokonca aj potom pokračoval v raste. Bitcoin sa zastavil oveľa skôr – už v lete minulého roka. Potom sme tu mali polročný pokles, zatiaľ čo S & P 500 si stále pripisovalo zisk. Ten úplne posledný dump začínajúci 15. februárom na oboch trhoch ale začal súbežne. Z toho môžeme implikovať, že kým sa akciový trh neupokojí, nemôžeme veľmi vsádzať na odraz na trhu s BTC. Akciové indexy to zmietlo naozaj tvrdo. A to nemožno ignorovať, nech je trh akýkoľvek.

Záver

Môj osobný názor je taký, že nemôžeme vôbec s istotou tvrdiť, že je Bitcoin pre obdobie krízy akýmsi bezpečným prístavom. Som si vedomý toho, že napríklad vo Venezuele využívajú krypto aktíva na bežné platenie, ale tam je šialená hyperinflácia a zároveň je ekonomika tejto krajiny silne izolovaná. Kríza hlavne automaticky neznamená vysokú infláciu. Čo sa týka toho grafu, ja tam tú koreláciu skrátka vidím. A už len z podstaty veci je vylúčené, že by krypto trh bol akokoľvek oddelený od zvyšku finančného trhu. Je súčasťou jedného veľkého celku.

Čo čítať ďalej?

Krvák na akciových trhoch pokračuje, burzy v USA na 15 minút pozastavili obchodovanie. Je dôvod na obavy?


Ako použiť túto analýzu?

Trading11 nie je stránka, na ktoré vám povieme, kedy nakúpiť a kedy predať. Naším cieľom je dať vám dostatok informácií, aby ste boli schopní urobiť správne rozhodnutie. Ak chcete vedieť, ako používať analýzy na našej stránke, prečítajte si tento článok.

Ak sa chcete naučiť lepšie obchodovať, skúste našu Školu (ZDARMA).

Ak nerozumiete nášmu krypto-trading-slangu, určite vám pomôže náš slovník.


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na krypto trhoch sú veľmi rizikové!!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav J.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance