FED spomaľuje tlač peňazí: čo to znamená pre kryptomeny?
FED spomaľuje tlač peňazí: čo to znamená pre kryptomeny? Zdroj: https://www.shutterstock.com/Maxx-Studio

Americká centrálna banka (FED) začala proces znižovania svojej bilancie 9 biliónov dolárov a pristupuje tak ku kvantitatívnemu sprísňovaniu. V praxi to znamená, že sa zníži tlač lacných peňazí a postupne sa budú zvyšovať úrokové sadzby s cieľom znížiť infláciu na požadovanú úroveň. Aký vplyv bude mať tento krok na kryptomenové trhy?

FED bojuje proti inflácii

Názory analytikov a ekonómov sa líšia na dosah toho, ako sa prejaví politika kvantitatívneho sprísňovania zo strany FED-u na ceny kryptomenových aktív. Kryptomeny podobne ako akcie posledných 10 rokov výrazne rástli a niektorí analytici sa domnievajú, či nás nečaká dlhá kryptomenová zima, ktorá sa bude niesť v duchu dlhodobejších poklesov Bitcoinu a ostatných kryptomien.

FED plánuje v nasledujúcich troch mesiacoch zmenšovať svoju bilanciu o 47,5 miliardy dolárov mesačne. V septembri tohto roka plánuje zníženie o 95 miliárd dolárov a do konca roka 2023 chce bilanciu znížiť až o 7,6 bilióna dolárov.

Pav Hundal, manažér austrálskej kryptoburzy Swyftx, si myslí, že politika FED-u môže mať negatívny vplyv na klasické aj kryptomenové trhy. Pre portál Cointelegraph v stredu povedal:

FED škrtá aktíva tvrdšie a rýchlejšie, ako mnohí analytici očakávali, a je ťažké si predstaviť, že to nebude mať nejaký vplyv na náladu investorov na všetkých trhoch.“

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Graf na dnes: euro stráca na sile a klesá

Kapitalizácia kryptomien klesá

Údaje spoločnosti CoinGecko potvrdzujú, že trhová kapitalizácia kryptomien od roka 2019 a začiatkom roka 2020 klesala, ale koncom marca 2020 sa začal býčí trh, keď FED začal tlač rýchlych peňazí. Celková trhová kapitalizácia kryptografického trhu radikálne narástla zo 162 miliárd dolárov 23. marca 2020 na svoj vrchol na hodnote 3 bilióny dolárov v novembri 2021. Odvtedy kapitalizácia kryptomien klesá.

Rast kapitalizácie kryptomien priamo koreluje s nárastom bilancie FED-u. Tá sa zvýšila 2,1-krát zo 4,17 bilióna dolárov v januári 2020 na 8,95 bilióna dolárov v 1. júni 2022. Takéto tempo rastu tlače peňazí bolo naposledy počas poslednej celosvetovej finančnej krízy z roku 2007. Táto korelácia naznačuje, že za rastom sektoru kryptomien môžeme vidieť tlač peňazí a rast inflácie. S týmto názorom nesúhlasí generálny riaditeľ finančno-poradenskej spoločnosti deVere Group Nigel Green. Podľa Greena budú celkovo trhy reagovať na politiku FED-u relatívne v pohode, keďže predpokladá, že už je to zahrnuté v súčasnej cene.

Očakávame, že trh sa čoskoro odrazí, čo znamená, že investori by mali nastaviť portfóliá tak, aby z toho profitovali.“

Môžeme teda vidieť, že existujú rozporuplné názory na to, ako trhy zareagujú na kvantitatívne sprísňovanie. Bitcoin sa v čase písania článku obchoduje za 31 500 dolárov a aktivita býkov klesá.

Čítaj ďalej: Inflácia v eurozóne rastie, Slovensko je štvrté najhoršie

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance