Graf na dnes: euro stráca na sile a klesá

Ekonomika Graf na dnes: euro stráca na sile a klesá
Graf na dnes: euro stráca na sile a klesá. Zdroj: https://www.shutterstock.com/thomas eder
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Euro od začiatku roka 2022 stráca na svojej hodnote. Mena Európskej únie od januára stratila viac ako 16 % svojej ceny. Na druhej strane americký dolár či ruský rubeľ rastú. Aké sú dôvody tohto poklesu?

Euro slabne

Od začiatku roka 2022 sme svedkami poklesu eura, spoločnej meny štátov Európskej únie. Dôvodov, prečo sa to deje, je viacero. Pandemickú situáciu vystriedal konflikt na Ukrajine, ktorý sa stal stimulom pre sankcie voči Rusku zo strany Západu. Sankcie sa však ukazujú ako dvojsečná zbraň, ktorá netrestá len Rusko, ale rovnako aj štáty únie, ktoré používajú euro. Rast inflácie v eurozóne, pasivita Európskej centrálnej banky (ECB) a nepripravenosť štátov EÚ na odstrihnutie sa nielen od ruskej ropy a plynu, ale aj od ďalších komodít, ktorých významným exportérom bolo práve Rusko, sa premietajú do oslabenia eura.

Graf na dnes: Euro/U.S. Dollar

Graf na dnes: Euro/U.S. Dollar. Zdroj: Tradingview

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Bitcoin môže prekvapivo narásť, tvrdí európsky regulátor. Aké sú dôvody?

Oproti euru rastie dolár, ktorý je už tradičným prístavom istoty v turbulentných a neistých časoch, keď klesajú ceny aktív. Na rozdiel od ECB americká centrálna banka (FED) reagovala na rastúcu infláciu zvyšovaním úrokovej sadzby. ECB doteraz nechávala infláciu rásť a len pred nedávnom avizovala zvyšovanie úrokov. Európska centrálna banka mala doteraz nastavenú zápornú úrokovú sadzbu a obávala sa, ako na zvýšenie úrokových sadzieb zareagujú štáty eurozóny, ktoré majú vysoký štátny dlh. Vyskytujú sa totiž obavy, či zvýšenie sadzieb nepovedie k recesii v krajinách ako Taliansko či Grécko.

Na záver je potrebné dodať, že na slabom eure najviac profitujú zahraničné exportérske spoločnosti a krajiny, z ktorých EÚ nakupuje, teda krajiny ako Spojené štáty či Čína. Naopak, klesajúca hodnota eura je negatívna pre spotrebiteľov, teda pre kupujúcich, ktorí používajú menu, za ktorú si kúpia stále menej.

Čítaj ďalej: 4 znaky toho, že skončil medvedí trh a čaká nás rast