Sektor NFT
Sektor NFT. Zdroj: Shutterstock, Cinemato

Predchádzajúci rok sa jednoznačne niesol v znamení NFT. Došlo totiž k jeho masívnemu prijatiu. Milióny ľudí po celom svete začali vo veľkom obchodovať s NFT tokenmi. V tomto článku si spoločne predstavíme 5 najvzácnejších a najdrahších projektov.

NFT – digitálne umenie

Blockchain sa dokázal v roku 2021 transformovať a priniesol tak digitálny priestor, ktorý investorom umožnil tokenizovať takmer čokoľvek. Aj z tohto dôvodu sa celková kapitalizácia sektoru NFT aktuálne hýbe v miliardách. Ktoré NFT sú v očiach investorov považované za tie najvzácnejšie kúsky?

The Merge – 92 miliónov USD

The Merge
The Merge. Zdroj: Niftygateway.com

Na čele rebríčka je aktuálne projekt The Merge. Toto dynamické digitálne umelecké dielo vytvoril anonymný digitálny umelec známy ako Pak. Toto frakcionované dielo sa skladá z 312 686 kusov, ktoré boli distribuované 28 983 kupujúcim. NFT bolo predané 6. decembra za neuveriteľných 91,8 milióna USD.

The First 5000 Days – 69 miliónov USD

The First 5000 Days
The First 5000 Days. Zdroj: onlineonly.christies.com

Tento projekt bol dlho na čele rebríčka, až kým ho nezosadilo NFT The Merge. Dielo vytvoril digitálny umelec Michael Winkelmann, v NFT svete známy aj ako Beeple. Jeho NFT sa predalo na aukcii v Christie’s 21. februára 2021 za 69 miliónov USD. Neuveriteľné je, že prvotná ponuka bola 100 USD.

Prečítaj si tiež: Hoskinson: „Aktivita siete Cardano je na druhom mieste hneď za Bitcoinom“

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Clock – 53 miliónov USD

Clock
Clock. Zdroj: censored.art

Toto dielo vytvoril Pak spoločne s Julianom Assangom. Ide o NFT, ktoré funguje ako hodiny a v podstate odpočítava počet dní, počas ktorých bol Assange, zakladateľ WikiLeaks, uväznený. Tento projekt bol vytvorený práve preto, aby pomohol získať financie na právnu obhajobu Assanga. Predalo sa za neuveriteľných 53 miliónov USD.

Human One – 29 miliónov USD

Human One
Human One. Zdroj: Christie’s

Umelec so pseudonymom Beeple má naozaj talent. Je autorom ďalšieho vzácneho projektu Human One, ktoré sa predalo za takmer 29 miliónov USD. Ide o životodarnú dynamickú sochu, v ktorej astronaut putuje naprieč meniacim sa prostredím.

Autor opísal tento projekt ako „prvý portrét človeka narodeného v metaverse“. Umelec navyše fanúšikom sľúbil, že bude dielo neustále aktualizovať, aby nikdy nezostalo statické.

CryptoPunk #5822 – 24 miliónov USD

CryptoPunk #5822
CryptoPunk #5822. Zdroj: OpenSea

Ide o doteraz najdrahšiu predanú NFT postavu CryptoPunk. Objem obchodov tejto kolekciu presiahol až 9 miliárd USD. Prvý majiteľ tento token kúpil za 1 ETH, čiže aktuálne približne 2 000 USD.

Prečo si tieto NFT tokeny držia tak vysokú hodnotu?

Umenie bolo vždy veľmi lákavým a žiadaným spôsobom, kde mohli ľudia investovať svoje peniaze. NFT tento sektor dokázalo dostať do digitálnej a teda aj modernej podoby. Z umeleckého priemyslu s nenapodobiteľnými tokenmi sa tak stal miliardový priestor, ktorý je pripravený prekonať hodnotu tradičného trhu s umením.

Čítaj ďalej: Mike Novogratz: „Bitcoin bude lídrom ďalšej býčej rallye.“ Kedy však nastane?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance