Eurosystém, menový orgán eurozóny, zaviedol nový rámec nad elektronickými platbami vrátane služieb týkajúcich sa digitálnych aktív a kryptomien. Nový súbor pravidiel doplní nariadenia ECB a Európskej únie pre kryptomeny a stable coiny.
Čože nám to ECB prináša?
Rada politikov Európskej centrálnej banky (ECB) po niekoľkých konzultáciách v tejto veci schválila nový rámec dohľadu nad elektronickými platbami. Tento dokument zverejnil Eurosystém, ktorý pozostáva z Európskej centrálnej banky a národných centrálnych bánk členských štátov EÚ, ktoré prijali spoločnú európsku menu euro.
Mohlo by ťa zaujímať: Joe Biden stavil na istotu: Powell bude pokračovať ako predseda FED-u – dobrá správa pre kryptomeny?
Podľa tohto nového oznámenia ECB jednotný rámec nahrádza doterajšie nariadenia v rámci existujúceho režimu dohľadu Eurosystému pre platobné nástroje a dopĺňa jeho mechanizmy dohľadu nad súčasnými platobnými systémami. Banka poznamenala, že rámec bol navrhnutý tak, aby „zaistil bezpečnosť a efektívnosť súčasného aj budúceho platobného ekosystému” v rámci úsilia o podporu bezproblémových platieb na kontinente.
Druhá kategória zahŕňa spoločnosti povoľujúce prijímanie kryptomien pomocou kreditnej karty, ako aj poskytovateľov digitálnych peňaženiek, ktorí umožňujú investorom odosielať, prijímať alebo platiť pomocou kryptomien. Fabio Panetta, člen výkonnej rady ECB, vyhlásil, že tzv. „rámec Pisa” sa bude vzťahovať aj na digitálne platobné tokeny, ako napríklad stable coiny.
Komentoval: „Ekosystém maloobchodných platieb sa rýchlo vyvíja v dôsledku inovácií a technologických zmien. To si vyžaduje nový prístup voči digitálnym platbám.”
Si začínajúci alebo stredne pokročilý obchodník? V našej komunite traderov ti obchodovanie na burze pôjde ľahšie. V skupine nájdeš analýzy, denný update trhu, signály a, samozrejme, kompletné video návody od základov až po profesionálne obchodné systémy. Iba do konca tohto mesiaca v Black Friday 50 % zľave.
»»»Chcem objednať členstvo v zľave!«««
Európske inštitúcie sa pripravujú
Očakáva sa, že spoločnosti a banky, na ktoré v súčasnosti dohliada Eurosystém, začnú plniť tieto požiadavky do 15. novembra 2022. Všetci poskytovatelia, či už tradičných alebo kryptografických služieb, budú musieť podať „sebahodnotenie” a udržiavať kontakt s regulačnými orgánmi.
Nový rámec dohľadu Eurosystému nahrádza niekoľko ďalších dokumentov, ktoré predtým vydala ECB. Patria medzi ne normy pre platobné nástroje (normy PI) a ciele v oblasti bezpečnosti systému elektronických peňazí (Emsso).
Rámec bol prijatý pred nadchádzajúcimi nariadeniami týkajúcimi sa statusu kryptomien a iných digitálnych aktív. Tento krok prichádza v období, keď sa ECB blíži k vydaniu vlastného CBDC – digitálneho eura. Pripomíname, že začiatkom tohto roka začala testovať tento projekt.
Čítaj ďalej: Analýza LTC – ako vyzerá medvedí scenár v prípade, že cena neudrží support?