Bitcoin zaznamená pokles dominancie.
Bitcoin zaznamená pokles dominancie. Zdroj: shutterstock.com/Pisit.Sj/Wit Olszewski

Bitcoin sa stále nachádza v rastúcom trende, objemy aj technické indikátory signalizujú vychladnutie. Rovnaký vzostup zaznamenala aj dominancia najväčšej kryptomeny. Čo súčasná situácia naznačuje pre altcoiny?

Vždy platí, že keď kryptomenový trh začína nový bullish trend, dominancia bitcoinu rastie. Investori nalievajú kapitál do najviac kapitalizovanej kryptomeny a následne realizujú zisky. To ale neznamená, že vzostup bude ukončený. Ceny môžu aj naďalej stúpať, no zisky zrealizované z bitcoinového trhu sa presunú na altcoinový trh.

Kapitál sa presunie na vysoko kapitalizované altcoiny ako napríklad ethereum, cardano, XRP a mnohé ďalšie. Tento proces pokračuje následne na stredne kapitalizované mince až po shitcoiny. Ak budeme svedkami masívnych rastov nízko kapitalizovaných mincí, je to predzvesť konca bullrunu.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Bitcoin dominuje od vzniku kryptomien

Ako vidíme podľa údajov z TradingView, dominancia bitcoinu sa v čase písania článku nachádza na úrovni 44 %. Taký silný vzostup sme naposledy videli 10. mája 2022 kedy sa naopak trh prudko prepadol.

Bitcoin: dominancia prudko stúpa
Bitcoin: dominancia prudko stúpa. Zdroj: TradingView

Definovali sme si dve situácie, kedy dominancia bitcoinu rýchlo rastie. V oboch prípadoch trh zaznamenal obrovskú volatilitu bez ohľadu na trend. Môžeme z toho usúdiť, že dominancia bitcoinu rastie práve vtedy, keď trhová cena vytvorí silný pohyb v priebehu krátkeho času. Podobný nárast bitcoin naposledy vytvoril o sile 23 %, tak ako sme vás informovali už skôr.

Keď bitcoin raketovo narastie, altcoiny za ním nestíhajú a naopak keď prudko klesne, straty sa realizujú viac na altcoinovom trhu. Viac sa o vzťahu dominancie a trhovej ceny môžete dočítať v článku Budú kryptomeny rásť? Dominancia Bitcoinu začína klesať. Čo to ale znamená v súčasnosti pre altcoiny?

V blízkej budúcnosti môžeme očakávať pokles dominancie BTC. Keď trend vychladne, investori začnú vyberať zisky a následne ich presunú na altcoinový trh. To znamená, že dominancia vysoko kapitalizovaných mincí bude rásť.

Z dlhodobého hľadiska je dokonca reálne, že bitcoinová dominancia klesne na nové historické minimum. To sa zatiaľ nachádza na úrovni 35,41 % z dňa 13. januára 2018. Dôvodom je predovšetkým stále narastajúci počet kryptomien a možnosť diverzifikácie. Dominancia je jeden z najdôležitejších ukazovateľov bitcoinového trhu a samovzdelávaniu v tejto oblasti by mal každý investor venovať čas.

Mohlo by ťa zaujímať: Je rozhodnuté. Kľúčová metrika potvrdila dno ceny Bitcoinu