Sme svedkami nového bullrunu? Bitcoin za týždeň narástol o 23 %

Novinky Bitcoin získal 76 miliárd
Bitcoin získal 76 miliárd. Zdroj: Shutterstock.com/Pisit.Sj/ Wit Olszewski
BITmarkets BITmarkets

Pozitívne makroekonomické správy zabezpečili vzostupný trend kryptomien a mnohých ďalších rizikových aktív. Bitcoin vytvoril najväčší cenový rast za posledný rok a altcoiny ho nasledujú. Podľa údajov z Coinmarketcap trhová kapitalizácia Bitcoinu narástla za posledný týždeň až 76 miliárd dolárov.

Ako vidíme na grafe nižšie, trhová kapitalizácia vystrelila predovšetkým počas obdobia 11. až 14. januára a odvtedy stagnuje na úrovni tesne nad 400 miliardami. V čase písania článku sa kapitalizácia posunula z úrovne 331 miliárd na 407 miliárd dolárov len za 7 dní. Viac o poslednom raste sa môžete dočítať v článku Kryptomenoví investori sa znovu tešia – Bitcoin rastie najviac od roku 2020.

Bitcoin: trhová kapitalizácia

Bitcoin: trhová kapitalizácia. Zdroj: Coinmarketcap

Pokles inflácie v USA na 6,5 % zabezpečil pozitívnu náladu na trhu. Napriek tomu je potrebné poznamenať, že objemy obchodovania Bitcoinu boli konzistentne rastúce a nešlo len o krátkodobú záležitosť. Zníženie inflácie v USA totižto môžeme sledovať už od júla 2022, no taký nárast ceny a objemov vidíme prvýkrát.


Zdroj: tradingeconomics.com

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Bitcoin nerastie len vďaka inflácii

Dôvodom nebude iba posledná správa o inflácii ale aj vyčerpanie predávajúcich. Ak je cena dostatočne nízko, na trhu už nebude dostatok držiteľov, ktorí budú akceptovať realizovanie vysokých strát a radšej sa rozhodnú kryptomenu držať v nerealizovanej strate v nádeji, že cena narazila na dno.

Za takýchto trhových podmienok cena reaguje rastom omnoho mohutnejšie, čo sme mohli vidieť aj pri poslednom vzostupe. Napriek tomu trh čelí mnohým rizikám z vonkajšieho prostredia, o ktorých sa môžete dočítať viac v článku Riziká trhu v roku 2023: toto potrebujú investori vedieť.

Takéto správanie naznačuje, že dochádza k obráteniu primárneho trendu Bitcoinu z korekcie na rast. Stále ale trhová cena nedokázala vytvoriť dlhodobé rastúce maximum. Zmena by mohla nastať pri prekonaní hodnoty 25 000 dolárov, čo by pravdepodobne definitívne potvrdilo reverziu.

Podľa Coinmarketcap je trhová kapitalizácia na úrovni 407 miliárd a objemy obchodov dosahujú vyše 23 miliárd dolárov. Bočný pohyb kapitalizácie a ceny navyše naznačuje, že trh stále ovládajú nakupujúci.

Mohlo by ťa zaujímať: Svitá na lepšie časy, Bitcoin potvrdzuje dno

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.