Kryptomeny by mal študovať každý účastník trhu
Kryptomeny by mal študovať každý účastník trhu. Zdroj: shutterstock.com/valiantsin suprunovich/Billion Photos

Kryptomeny sú pre väčšinu obchodníkov lákavé, keďže vďaka vysokej volatilite dokážu poskytnúť rýchle zisky. S tým je ale spojené aj extrémne riziko, a preto je kryptomenová gramotnosť niečo, na čo by nemal zabúdať žiaden účastník trhu. Podľa portálu Finbold64 % severoamerických investorov takmer vôbec neskúma kryptomeny pred investíciou.

Správa Crypto Investment Literacy od Bybit a Toluna poukázala na fakt, že dve tretiny investorov zo Severnej Ameriky strávia výskumom kryptomien maximálne 2 hodiny pred investíciou. Tu narážame na obrovský problém, s ktorým sa snažia bojovať spoločnosti ako Binance a mnohé ďalšie, ktoré majú vzdelávacie programy.

Dĺžka výskumu pred investovaim do kryptomien
Dĺžka výskumu pred investovaním do kryptomien. Zdroj: Bybit

Povedomie o kryptomenách síce rastie, no to neznamená, že priamo úmerne rastie aj gramotnosť. Existuje čoraz viac účastníkov trhu, ktorí objavili volatilné digitálne aktíva, no nemajú predstavu ako fungujú a na čo vlastne slúžia.

Účelom nie je vedieť technické pozadie fungovania mechanizmu, no investori by prinajmenšom mali ovládať ciele projektu, kto za ním stojí, fungovanie ekosystému a roadmapu. A dokonca ani po preštudovaní investícia nemusí byť zisková.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Kryptomeny nie sú iba o zisku

Najčastejšia chyba, ktorú robia nováčikovia je, že sa zamerajú iba na zisky. Zistia, že v minulosti existovali bullruny, ktoré zabezpečili obrovské zisky, no nevedia ani čo znamená halvingový cyklus. V prípade, že sa zaujímate o dlhodobú predpoveď ceny Bitcoinu podloženú halvingom, môžete si prečítať článok: Ako môže vyzerať vývoj ceny Bitcoinu v roku 2023? Toto sú najpravdepodobnejšie scenáre.

Najviac času venujú výskumu a analýze investori z rozvíjajúcich sa krajín Tichomoria. Až 34 % investorov venuje vzdelávaniu niekoľko dní. Ani za pár dní ale nie je možné zrealizovať hĺbkový prieskum.

Okrem analýzy konkrétnych projektov je nevyhnutné pochopiť všeobecné náležitosti trhu a hlavne aké trendy nás v budúcnosti čakajú. Medzi tie najpodstatnejšie je blížiaca sa globálna regulácia, o čom sme vás informovali už skôr. V neposlednom rade je to stále vysoká inflácia, makroekonomické riziká a samotné fázy trhu. Neurobte rovnakú chybu a vzdelávajte sa.

Mohlo by ťa zaujímať: Tieto tipy miliardárov vám pomôžu ušetriť a zarobiť