DApps zaznamenávajú rapídny pokles užívateľov – zachráni ich nová populárna hra?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Decentralizované aplikácie (DApps) sú často považované za budúcnosť internetu a technológie blockchain. Kým mnohí inovátori vidia v decentralizovaných systémoch a aplikáciách veľký potenciál, nedávne štatistiky ukazujú, že DApps si ešte na masívny záujem zo strany používateľov budú musieť nejaký čas počkať.

Pokles zasiahol aj decentralizované burzy

To, že sme v bear markete sa neprejavuje len na poklese cien jednotlivých kryptomien, ale očividne sa premieta aj do záujmu ľudí využívať DApps. Asi najviac tento stav vystihujú CryptoKitties. V čase najväčšieho ošiaľu tvorilo dennú užívateľskú základňu viac ako 14 000 ľudí, pričom v pribehu 7 mesiacov tento stav klesol až na číslo 510. Inými slovami, CryptoKitties stratili, čo sa záujmu týka, až 96%.

Samozrejme toto je extrémny príklad, ale poklesu čelia aj ostatné DApps vrátane decentralizovaných búrz (DEX). Medzi tie, ktoré postihol znížený dopyt možno zaradiť napríklad burzu Bancor (74% pokles užívateľskej základne z 1747 na 457 účtov), či Fork Delta, ktorá prišla až o 90% svojich aktívnych používateľov v podobnom časovom rozpätí.

Ako je vidieť z grafu publikovaného na stránkach diar.co, priemerný mesačný počet používateľov DApps klesol od januára 2018 o 56% (z 528 000 individuálnych účtov na 231 000).

Mohlo by vás zaujímať: 9 decentralizovaných búrz, ktoré stoja za vyskúšanie

V prehľadom sumáre nižšie je vidieť vybrané DApps a ich aktuálny pokles voči najvyššie dosiahnutým hodnotám týkajúce sa počtu používateľov. Keď sa pozrieme na sumy, ktorými investori jednotlivé projekty podporili, pohľad na znížený záujem ich určite nepoteší. Ten sa prirodzene premieta aj do aktuálnej hodnoty projektu samotného.

Príde záchrana v podobe svetoznámej detskej hry?

Zatiaľ čo nám dáta jasne ukazujú pokles záujmu o DApps, jeden z používateľov Redditu predstavil svetoznámu hru „Kameň, papier, nožnice”, ktorú postavil na blockchaine Etherea za využitia smart kontraktu. Hra, ktorá si vyžaduje len peňaženku s podporou ETH a MetaMask rozhranie, ťaží zo svojej jednoduchosti. Stanovanie stávky, odoslanie transakcie s funkciou inteligentnej zmluvy a výber z troch možností (kameň, papier, nožnice).

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Treba si uvedomiť, že zo širšieho uhla pohľadu tu nejde ani tak o hru samotnú, ako o fakt, ako táto DApp ukazuje, že decentralizované technológie majú svoju hodnotu. Ich užívatelsky prívetivé prostredie, ľahké ovládanie, jasné pravidla a bezpečnosť sú silnými tromfami do budúcnosti.

Záver

Aj napriek uvedenému poklesu záujmu, najväčšiu skupinu „živých” DApps stále tvoria decentralizované burzy. Objem zobchodovaných krypotmien je však na nich v porovnaní s klasickými centralizovanými burzami extrémne malý. Tento fakt môže spôsobiť ďalší odlev zaregistrovaných ľudí.

Napriek tomu ponúkajú decentralizované burzy množstvo výhod týkajúcich sa predovšetkým bezpečnosti a v budúcnosti môžeme očakávať ich rast. Dobrým signálom môže byť aj postupná aktivácia lídrov na trhu (Binance), ktorí majú v pláne prevádzkovať aj takýto typ burzy.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroj:
diar.co
ethereumworldnews.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.