Čaká nás ďalší Lehman Brothers?
Čaká nás ďalší Lehman Brothers? Zdroj: Shutterstock.com/Net Vector

Uplynulo už 14 rokov, odkedy Lehman Brothers, 4. najväčšia investičná banka v USA, vyhlásila bankrot na začiatku finančnej krízy. Podobne nepriaznivým hodnotením v súčasnosti trpia aj dve svetové banky Credit Suisse a Deutsche Bank. Ich úroveň poistenia úverového zlyhania (CDS) sa približuje k hodnotám, ktoré boli naposledy zaznamenané v roku 2008.

Ceny energií a plynu dosiahli rekordné výšky a inflácia je v mnohých krajinách najvyššie za posledných 40 rokov. Situácii neprospieva ani rusko-ukrajinský konflikt. Uprostred nepriaznivej globálnej situácie sa dve najväčšie investičné banky potápajú v kritických hodnoteniach. Credit Suisse Group AG (NYSE: CS) a Deutsche Bank AG (NYSE: DB) sa obchodujú za extrémne nízke hodnoty, ktoré boli naposledy videné v roku 2008.

V závere augusta Deutsche Bank analyzovala problémy spojené s bankou Credit Suisse a odhalila medzeru 4,1 miliardy dolárov, ktorú je potrebné vyplniť. Navyše údaje o poistení úverového zlyhania pripomínajú Lehman Brothers tesne pred bankrotom.

Credit Suisse a rozptyl CDS
Credit Suisse a rozptyl CDS. Zdroj: Bloomberg, BondEvalue

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Ďalší Lehman Brothers?

Generálny riaditeľ Credit Suisse Ulrich Koerner informoval, že spoločnosť čelí kritickému momentu. Švajčiarska finančná inštitúcia má síce silnú kapitálovú základňu a likviditu, ale nie každý má rovnako pozitívny názor. Správa z investing.com uvádza, že investičná banka je v katastrofálnom stave a ide o ďalší Lehman Brothers. Šanca, že Credit Suisse je bezprostredne pred krachom, je v súčasnosti vysoká.

Zatiaľ sa očakáva, že Credit Suisse bude musieť prejsť bolestivou reštrukturalizáciou. V súčasnosti sa banka obchoduje za 0,23-násobok hmotnej účtovnej hodnoty a Deutsche Bank sa obchoduje za 0,3-násobok hmotnej účtovnej hodnoty.

Obe banky čelia významnej kríze a čoraz menej ľudí začína veriť vyjadreniam riaditeľa banky Credit Suisse. Terčom kritiky sú aj audity, pričom banky údajne majú dlhy po krk a zlé pôžičky. Zdá sa, že pozornosť sa na najbližšie obdobie upriami práve na tieto dve svetové banky a ich hodnotenie. Je možné, že nie každá banka súčasnú krízu prežije.

Mohlo by ťa zaujímať: Americký index S&P 500 má za sebou najhorší mesiac od roku 2020. Čo to znamená pre Bitcoin a kryptomeny?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance