oslík

„Existuje druhá možnosť?“ spýtal sa Mike. „Áno“, odpovedal bohatý otec zvoľna, „ale len málo ľudí ju nájde.“ Robert Kiyosaki (z knihy Bohatý otec, chudobný otec). Milí čitatelia, od vydania predchádzajúcej časti vám dlhujem vysvetlenie. Možno si ešte spomínate, ako som v nej líčil bohatého človeka pomocou vecí, po ktorých ľudia často túžia. Lenže hneď ako svoju túžbu uspokoja, často je okamžite nahradená niečím iným a ocitajú sa v začarovanom kruhu.

Prečo ľudia túžia mať peniaze?

Vašu dušu pravdepodobne trápi strach a túžba. Bojíte sa byť bez peňazí a túžite po veciach, ktoré si zatiaľ nemôžete kúpiť. Pracujete, aby ste si tieto veci mohli zaobstarať, ale hneď ako ich máte, opäť nie ste spokojní. Potrebujete ďalšie veci. Opäť vás spaľuje túžba po týchto veciach. Keď si zarobíte peniaze, idete a miniete ich na veci, po ktorých túžite.

Tak to aspoň má väčšina ľudí. Predstavujú si, čo všetko potrebujú kúpiť. Ich túžba a strach z toho, že by nemali z čoho zaplatiť účty, im bráni v rozumnom úsudku. Veľa ľudí sa preto neodváži ísť za skutočným bohatstvom. Uspokoja sa s určitou istotou. Často sa snažia vyzerať bohato navonok.

Bohatstvo na obdiv

Je to tak. Väčšina ľudí chce vyzerať bohato pred ostatnými. Kupujú si drahé veci preto, aby sa mohli pochváliť a urobiť dojem. V skutočnosti však bojujú s účtami a zloženkami. Môžu mať množstvo drahých vecí, ale stále sú chudobní. Najlepšie to asi vystihuje nasledujúci citát:

„Príliš veľa ľudí míňa peniaze, ktoré nezarobili, za veci, ktoré nepotrebujú, aby urobili dojem na ľudí, ktorých nemajú radi.“

Will Smith

Ako teda pristupovať k peniazom?

Bohatý otec svojich dvoch synov učil, ako ovládnuť strach a túžbu. Ak nechceš, aby z teba bol iba otrok s vysokým príjmom, a to ešte v tom lepšom prípade, asi by si mohol skúsiť na tom zapracovať. Ale ako sa nechytiť do pasce? Ako pristupovať k peniazom? To sú otázky, na ktoré určite stojí za to hľadať odpovede. Na začiatok skús napríklad prečítať pár článkov a kníh a vzdelávať sa. Skús sa naučiť nenechať sa ovládať emóciami strachu a chamtivosti.

Nauč sa sporiť a investovať

Toto je asi ten úplný základ. Ak chceš byť bohatý, mal by si začať každý mesiac odkladať časť príjmov. Je jedno, či budeš tieto peniaze investovať do zlata, striebra, akcií, kryptomien alebo napríklad do zberateľských mincí. Dôležité je, že sa naučíš sporiť a investovať. Kto navyše prehodloval rok 2018 v kryptomenách, dostal veľkú školu ohľadom prekonávania strachu zo straty peňazí.

Už nebudeš zarábať preto, aby si uspokojil túžbu po bohatstve na obdiv. Starostlivo a vytrvalo budeš vsádzať a starať sa o semienka, z ktorých časom vyrastú pravidelné príjmy navyše do tvojho rozpočtu. A ako sme si povedali už v prvom diele, bohatý budeš vtedy, keď tieto príjmy prevýšia tvoju spotrebu.

Prekonaj strach

Je to ten strach, ktorý mučí nejedného bohatého človeka. Priamo sa desí toho, že o svoje bohatstvo príde. Strach mu bráni žiť šťastný život. Peniaze mu nepriniesli pokoj, ale naopak ho urobili veľmi úzkostlivým a v zásade nešťastným. Rovnaký strach núti celý rad ľudí zostať v práci, ktorú neznášajú.

Riešenie možno nie je jednoduché, ale skutočne existuje. Nemusí to nutne znamenať okamžitý odchod z práce a zahŕňa to napr. také veci, ako je práve prekonanie strachu, stanovenie cieľa a posúvanie sa krok za krokom každý deň. Je však potrebné niečo robiť, pretože ak sa necháš len nečinne ovládať strachom a túžbou, tak sa ďaleko nedostaneš.

Valentínsky pohyb

Zamilovaní dnes slávia sviatok svätého Valentína. Je to dobrá príležitosť k tomu, ako vytiahnuť päty z dverí a ísť sa napríklad niekam prejsť. Zároveň mnohí z vás možno túžia po láske. Myslím, že iba jednoduchým zdokonaľovaním sa po rozumovej stránke a štúdiom pravdepodobne do cieľa neprídu. K ceste za bohatstvom patrí aj láska, pravda a úprimnosť k sebe samému.

Trochu zahanbene musím priznať, že som v poslednej dobe pohyb dosť zanedbával. Ja si na tom zapracujem a ty zase skús nájsť svoj ďalší pohyb. Krok, ktorý urobíš, ak si sa rozhodol pridať ku mne a ísť cestou za bohatstvom.

Záver

Emócie nesmú nahradiť rozum. Ak chceš byť bohatý, zbav sa spaľujúcej túžby po peniazoch aj strachu z ich nedostatku. Väčšina ľudí chce vyzerať bohato, ale cíti sa chudobne. Skúsme ísť spoločne opačnou cestou. Keď zasadíš kvetinu, najskôr sa bude snažiť vybudovať si pevné, stabilné a silné korene, kým začne vytvárať krásne kvety. Skúsme to urobiť rovnako. Dnes však radšej použime kvety na obdarovanie všetkých žien, bez ktorých by nás to na svete nebavilo.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.