Čo sa deje? Kryptoburza Binance znova terčom útokov regulátorov

Novinky Binance, SEC, SBF
Binance vs. SEC vs. SBF Zdroj: shutterstock /24K-Production, Piotr Swat, Lev Radin/
BITmarkets BITmarkets

Najpopulárnejšia kryptomenová burza Binance zvádza ťažký boj s regulačnými orgánmi. Neocitá sa pod ich paľbou prvýkrát, no v minulosti z takéhoto súboja vždy vyšiel ako víťaz samozrejme zákonodarca. Porazený Binance nemal nikdy inú možnosť, ako len sa prispôsobiť.

V poslednom období je kryptopriemysel ťažko skúšaný. Nachádzame sa v bode hlbokého bearmarketu. Sme svedkami bankrotov tých najznámejších kryptomenových značiek. Regulačné orgány v USA prísne zasahujú proti krypto spoločnostiam, ktoré „možno” porušujú zákon, a v Európskej únií vznikla legislatíva, ktorá označila kryptomeny ako najrizikovejšie aktívum.

Uprostred tohto diania stojí Binance, medzinárodný hráč, ako terč palebných útokov zo všetkých strán.

V našom nedávnom článku sme informovali o tom, že Coinbase (priamy konkurent Binance) oznámil delistovanie Binance staiblecoinu BUSD od 13.marca 2023. Burza Coinbase to oznamila na Twitteri s odôvodnením, že „BUSD už nespĺňa ich normy kótovania”. Zaujímave je, že sa to stalo práve v tom čase, keď sa stablecoin najväčšej kryptomenovej burzy zrazu ocitol v ohrození.

Tlak na stablecoin burzy Binance sa začal stupňovať pre dvoma týždňami, keď Komisia pre cenné papiere a burzu Spojených štátov (SEC) vydala pre spoločnosť Paxos (emitenta BUSD) nečakané oznámenie. SEC v ňom označil BUSD ako neregistrovaný cenný papier. Ministerstvo finančných služieb štátu New York (NYDFS) v tej iste dobe vydalo nariadenie, ktorým spoločnosti Paxos zakázalo ďalšie vydávanie BUSD.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Regulačné orgány USA sa zamerali na Binance

Regulačné orgány USA upriamili svoju pozornosť na kryptomeny po páde burzy FTX, ktorá pripravila investorov o miliardy dolárov. Dá sa polemizovať o tom, že CEO skrachovanej burzy FTX Sam Bankman-Fried (SBF) by mohol byť práve tým hlavným iniciátorom honu na Binance. O tom, že SBF obvinil z bankrotu FTX práve riaditeľa burzy Binance sme už písali začiatkom tohto roka.

Federálna vláda obvinila Sama Bankman-Frieda z viacerých trestných činov. Okrem prania špinavých peňazí, podvodu či konšpirácií aj z nezákonného prispievania na politické kampane. To veľmi jasne poukazuje na prepojenie SBF na politikov, a tým pádom aj na vládne inštitúcie.

Známy investor Kevin O’Leary, ako hovorca FTX, pred súdom povedal, že práve regulácie boli zbraňou v dlhotrvajúcej tichej vojny medzi šéfami dvoch najväčších kryptomenových búrz, informácie o tom zverejnil portál Cointelegraph.

Tlak vlády na Binance sme zaznamenali už v roku 2021, kedy mala problémy s licenciou na obchodovanie s derivátmi v Európe. Neskôr, zasa pod vplyvom regulačných orgánov viacerých štátov, musela najväčšia krypto burza zaviesť povinné KYC (Know Your Customer – poznaj svojho zákazníka). Boli aj tieto kroky vládnych orgánov len nástrojom konkurenčného boja medzi FTX a Binance? Čo bude nasledovať? Tému budeme aj naďalej veľmi pozorne sledovať.

Nezmeškaj dôležité novinky a analýzy z kryptomenovéh trhu. Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz.

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.