Audit kryptomenových búrz je mŕtvy
Audit kryptomenových búrz je mŕtvy. Zdroj: shutterstock.com/chase4concept/Maurice NORBERT

Po krachu FTX sa v kryptokomunite rozbúrili vášne. Je pravda, že FTX, aj napriek tomu, že bola druhá najväčšia burza, nepatrila ku najdôveryhodnejším. Málokto ale týždeň pred krachom burzy očakával, že to bude až tak zlé a zistí sa, že okradli ľudí o 8 miliárd dolárov.

Burzy razantne reagovali

Niekoľko dní na to burzy začali zverejňovať svoje peňaženky, aby ich spoločnosti mohli začať sledovať a overovať, kto akým kapitálom disponuje. Tým by si mohlo zistiť, či burza nemá podozrivo málo prostriedkov a nie je blízko krachu.

Auditovania sa pôvodne ujala firma Mazars Group, ktorá ale po mesiaci so všetkými top burzami ukončila spoluprácu, ako informoval web cointelegraph.com. V súčasnosti sa nedá overiť, či burzy pri zverejňovaní rezerv si nebudú cudziu peňaženku vydávať za svoju. Momentálne to nevieme nezavislo overiť. Minuloročné tlaky nestačili na to, aby sa vytvoril efektívny systém ochrany používateľov.

Nezmeškaj dôležité novinky a analýzy z kryptomenovéh trhu. Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz.

Dlh kryptomenových búrz nie je možné overiť

Okrem vykazovania rezerv, burzy nezverejňujú ani ich záväzky voči klientom, respektíve všetky ich vklady, ktoré by museli v prípade hromadných výberov vyplatiť. Kryptomenový svet je veľmi slobodný a altcoin či kryptomenovú burzu je pomerne ľahké vytvoriť.

To firmy viac láka, ísť miesto akciového trhu na kryptomenový a vydať ICO alebo IPO. Slabá regulácia ale orgánom momentálne neumožňuje, aby burzám nariadili vykazovať rezervy, záväzky, zisky a náklady. Tak by sme si prakticky vedeli overiť kompletný tok peňazí, ktoré idú cez burzu. Okamžite by sa odhalilo, ktoré burzy majú problém.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Čo bude nasledovať po konci auditov?

Naďalej nám zostáva jedine veriť, že burzy majú udržateľný tok peňazí a sú schopné vyplatiť peniaze všetkých svojich klientov. Majiteľ burzy FTX môže ísť až na 100 rokov do väzenia a má na krku už 12 žalôb.

Posledné udalosti určite čiastočne pohli kryptomenový svet dopredu a burzy odhalili aspoň niečo. Stále ale treba byť opatrný. Peniaze na burzách zverujeme druhým spoločnostiam a nemáme nad nimi plnú kontrolu. Odporúčame si kúpiť hardware peňaženku a sem vložiť svoje kryptomeny.

Prečítaj si aj: Nezvratný osud kryptomien – Zmiznú z búrz všetky bitcoiny?