Hoskinson skritizoval ethereum
Hoskinson skritizoval ethereum. Zdroj: shutterstock.com/Panchenko Vladimir/Igor Faun

Charles Hoskinson, ktorý stojí na čele ekosystému cardano, v jeho najnovších vyjadreniach nešetril konkurenčnú sieť ethereum, ktorej stakingový program považuje za veľmi problematický. Reagoval tak na blížiaci sa hard fork, ktorý sa má uskutočniť v marci. Jeho slová citoval denník u.today.

Hoskinson kritizuje ethereum

V kryptomenovej komunite sa čoraz viac začína diskutovať o plánovanom útoku Komisie pre cenné papiere a burzy, známej pod skratkou SEC. Tento úrad na čele s neoblomným Gary Genslerom má v pláne posvietiť si aj na stakingové produkty.

A práve tu vidí veľký problém zakladateľ ekosystému Cardano Charles Hoskinson, ktorý nazval staking etherea ako problematický. Túto problematiku ako prvý okomentoval generálny riaditeľ najväčšej americkej kryptomenovej burzy Coinbase, ktorým je Brian Armstrong. Ten na svojom twitterovom účte uviedol, že odmeny za staking sú v prípade etherea vnímané ako dividendy za držanie cenných papierov.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Podobný názor má aj Hoskinson.

Staking etherea je veľmi problematický. Dočasné odovzdanie svojich aktív niekomu inému, aby za ne následne dostal výnos, vyzerá veľmi podobne ako regulované produkty,“ uviedol Hoskinson v reakcii na Armstronga.

Staking ako taký, by podľa Hoskinsona mala mať pod kontrolou komunita a nie pár vyvolených. Neinformovanosť a celkové nepochopenie týchto produktov môže viesť k veľkej vlne zákazov zo strany úradu Garyho Genslera. Ako hlavný problém vníma to, že sa veľká časť projektov, vrátane etherea, ubrala smerom centralizácie, čo značne škodí celému sektoru.

To, či má Hoskinson pravdu sa dozvieme už čoskoro. Druhá najväčšia kryptomenová sieť plánuje už v marci spustiť dlho očakávaný hard fork, ktorý ukáže ďalšie smerovanie etherea a najmä oddanosť validátorov.

Výsledkom tejto udalosti by malo byť uvoľnenie veľkého množstva tokenov ETH zo stakingu a v neposlednom rade ďalšie zníženie transakčných poplatkov. Po Shanghai hard forku by sa totiž pre validátorov malo zo stakingu uvoľniť viac ako 16 miliónov ETH.

Viac o tejto udalosti si môžete prečítať v našom článku: Shanghai hard fork sa nezadržateľne blíži – Ako zareaguje ethereum?