Digitálny rubeľ Rusko
Digitálny rubeľ Rusko, zdroj: www.shutterstock.com/WhoisDanny

Digitálny rubeľ je to, čo Rusko potrebuje. Centrálna banka tvrdí, že ľudom uľahčí život. Varuje ale, že kryptomeny a stable coiny vytvárajú riziká pre finančnú stabilitu.

Mohlo by ťa zaujímať: Kryptomeny presahujú svoje maximá, zatiaľ čo inflácia je najvyššia za posledných 30 rokov!

Kryptomeny nie, radšej digitálny rubeľ

Centrálna banka Ruska (CBR) berie kryptomeny a stabilné mince veľmi seriózne a stavia sa voči nim opatrne. Predstavujú podľa nich riziko pre finančnú stabilitu krajiny, uviedla šéfka CBR. Ruská centrálna monetárna autorita zatiaľ vníma stable coiny a kryptomeny ako podozrivé, tvrdí Elvira Nabiullina. Na otázku o digitálnej mene centrálnej banky (CBDC) však odpovedala úplne inak.

Vzostup kryptomien a tzv. stable coinov na rozvíjajúce sa trhy môže zvýšiť substitúciu meny a vytlačenie fiat mien, tvrdí Nabiullina. V dôsledku toho sa riziko finančnej stability môže zvýšiť, zatiaľ čo mechanizmus menovej transmisie môže zoslabnúť. Ďalej zdôraznila:

,,V Centrálnej banke sme prišli k záveru, že CBDC je to správne a moderné riešenie, ktoré dáva ľuďom to, čo potrebujú. Lacné, spoľahlivé a bezpečné platby a ochrana osobných údajov je to, na čom neustále pracujeme.”

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní. 

CBDC má podľa Centrálnej banky väčšiu budúcnosť

Už dlhšiu dobu je známe, že CBR neumožňuje a dlho umožňovať nebude legálne použitie kryptomien v platobných systémoch po celom Rusku. Jej vyhlásenie zopakovalo dlhodobé postavenie regulátora proti povoleniu voľného obehu bitcoinov a iných kryptomien. Centrálna banka upozorňuje, že podľa súčasného ruského zákona domáca fiat mena, ruský rubeľ, je jediným zákonným platidlom.

Digitálny rubeľ bude postupne integrovaný do peňaženky každého klienta ktorejkoľvek banky v Ruskej federácii. Komerčné banky a iní finanční sprostredkovatelia poskytnú prístup k takýmto peňaženkám prostredníctvom svojich aplikácií. Z dôvodu potenciálneho prania špinavých peňazí, sto percentná anonymita nebude možná, zdôraznila Nabiullina.

Vedenie Centrálnej banky očakáva, že prototyp platformy digitálneho rubľa bude k dispozícii začiatkom budúceho roka a pilotný program sa začne počas budúceho roka s cieľom otestovať ho a spresniť všetky aspekty používania digitálneho rubľa. Len čo bude pilotná fáza dokončená a „všetky muchy budú vychytané“, finančné orgány v Rusku príjmu konečné rozhodnutie o začatí oficiálneho používania digitálneho rubľa.

Čítaj ďalej: Vladimír Putin sa nečakane vyjadril v prospech kryptomien! Môžu nahradiť dolár?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre