Centralizované burzy na ústupe – Bitfinex predstavil decentralizovanú platfromu Ethfinex

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kryptoburza Bitfinex oznámila spustenie decentralizovanej obchodnej platformy –  Ethfinex Trustless. Cieľom je poskytnúť svojim klientom väčšiu bezpečnosť, súkromie a kontrolu nad svojimi finančnými prostriedkami.

Zámerom Ethfinex Trustless je disponovať dostatočnou likviditou a off-chain order bookom, pričom od svojich klientov nevyžaduje žiadne registračné požiadavky typu KYC (Know Your Customer). Používatelia tejto decentralizovanej obchodnej platformy nebudú musieť uviesť ani svoje meno, telefónny kontakt, adresu, či iné osobné identifikačné údaje. Jedinou podmienkou bude, aby klient vlastnil aspoň jeden Ethfinex Nectar token.

Zlepšené súkromie a bezpečnosť

Burza Bitfinex je presvedčená, že Ethfinex Trustless prinesie novú úroveň ochrany osobných údajov a likviditu pri obchodovaní s digitálnymi aktívami. Nehovoriac o tom, že pri decentralizovaných burzách má vlastník kryptomien nad svojím digitálnym majetkom plnú moc. Z tohto pohľadu tu tak do značnej miery odpadá riziko odcudzenia jeho majetku spôsobené útokom hackerov, alebo nekalej praktiky samotnej centralizovanej burzy.

Hlavné atribúty Ethfinex Trustless

  • žiadne požiadavky na registráciu – okamžité obchodovanie bez potreby uvádzať vaše meno, e-mail, telefónne číslo alebo adresu.
  • úplná kontrola  – vďaka kompatibilite s MetaMask, Ledger, Trezor alebo Keystore máte stále plnú kontrolu nad svojimi digitálnymi aktívami.
  • Bitfinex order book – Ethfinex Trustless vám umožňuje využívať order booky Bitfinexu a Ethfinexu, čím je odstránená nízka likvidita, ktorou decentralizované burzy často trpia.
  • prvými oznámenými obchodnými pármi na Ethfinex Trustless sú ETH / USDT, OMG / USDT, OMG / ETH, ZRX / USDT a ZRX / ETH. Postupne ich bude podľa slov burzy nasledovať najmenej 40 ďalších tokenov.

Mohlo by vás zaujímať: John McAfee: adopcia a decentralizované burzy sú základ pre rast kryptomien

Nectar token

Ako bolo uvedené vyššie, počas prvých dvoch týždňov bude pre obchodovanie na Ethfinex Trustless potrebné, aby klient držal vo svojej peňaženke aspoň 1 Nectar token (NEC). Tento „access token” (prístupový token) zabezpečí burze prehľad, koľko klientov túto platformu používa. Burza bude na základe vlastníctva tokenu vedieť poskytnúť pomoc a podporu v prípade neočakávaných problémov na strane užívateľa.

NEC sa poskytujú marekt makerom bezplatne v pomere k objemu obchodov, ktoré uskutočnia v priebehu 30 dní. Spočiatku budú žetóny väčšinou vo vlastníctve Ethfinexu, no postupnou distribúciou sa ich vlastníctvo decentralizuje tak, aby klienti získali podiel na Ethfinexe. Zaujímavou je aj možnosť uplatnenia NEC tokenov v rámci vernostných odmien, vďaka ktorým si zákazníci budú môcť znížiť transakčné poplatky za zrealizované obchody.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Typy orderov

Ethfinex na svojej platforme ponúka niekoľko typov orderov, z ktorých si každý obchodník vyberie ten, ktorý mu najviac vyhovuje. Popri klasických typoch ako Limit, Market, Stop, Trailing Stop a Fill or Kill to môže byť aj One Cancels Other (OCO).

Tento typ orderu vám dáva možnosť zadať niekoľko objednávok, ktoré spĺňajú podmienku, že ak je jedna objednávka vykonaná úplne alebo čiastočne, druhá objednávka sa automaticky zruší.

Záver

Vznik nových decentralizovaných búrz by mohol v prípade vyriešenia ich nízkej likvidity priniesť nové bezpečné riešenia, ako obchodovať s kryptomenami. Klasické centralizované burzy sú často kritizované nie len pre potenciálne útoky hackerov, ale aj z pohľadu možnosti manipulovania ceny jednotlivých digitálnych aktív. Veď nie je tomu tak dávno, kedy na páde Etherea mala svoj podiel aj burza BitMEX. Viac si môžete prečítať v našom článku tu.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroj:
blog.ethfinex.com
support.bitfinex.com
ccn.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.