Šéf BitMEX-u obvinený z manipulácie Etherea – „Je to shitcoin ktorý padne pod 100$“

6

Asi málo fanúšikov Etherea by pred mesiacom čakalo, že táto, z pohľadu trhovej kapitalizácie, druhá najväčšia kryptomena sa bude obchodovať za menej ako 300 dolárov. Od začiatku augusta však jej cena klesá.  Z úrovne 433 USD na zatiaľ svoju najnižšiu tohtoročnú úroveň – 173 USD. Za ňu sa Ethereum obchodovalo 12. septembra. Má na tomto dramatickom páde podiel kryptoburza BitMEX?

Arthur Hayes odporúčal shortovanie ETH

Objavili sa informácie, že za prudkým poklesom hodnoty ETH môže stáť BitMEX, na platforme ktorého mnoho investorov shortovalo cenu tejto kryptomeny. Existujú totiž to tvrdenia, že CEO tejto kryptoburzy poradil prostredníctvom oficiálneho účtu svojim klientom, aby systematicky shortovali ETH za účelom zisku.

Mohlo by vás zaujímať: Ethereum najnižšie od mája 2017 – čo sa deje a ako to dopadne?

Podľa informácií zverejnených portálom TrustNodes, CEO BitMEXu, Arthur Hayes v jednej zo chatovacích skupín odporúčal perpetual swap trading s 50x pákou.

„Ak ste bitcoinový špekulant, toto je ideálna príležitosť a cesta ako zariskovať a zarobiť na cene ETH / USD. Obchodovanie s 50x pákou na obchodnom páre ETH/USD je spustené. Obchodovať môžete iba s Bitcoinom. Nemusíte mať žiadny shitcoin zvaný Ether, alebo ešte väčší shitcoin – USD.“

Podľa Hayesa klesne cena ETH pod 100 dolárov

V čase najväčšieho boomu sa cena ETH pohybovala tesne pod úrovňou 1400 dolárov. Viac menej súvislým poklesom počas medvedieho trhu sa dostala až na úroveň 200 USD. Podľa CEO BitMEXu je ale aj táto cena príliš vysoká a existuje priestor pre ďalší rapídny pokles.

V e-mailovom bulletine BitMEXu, ktorý bol zaslaný za účelom oznámenia ETH/USD perpetual swapu sa vyjadril, že ETH je „dvojciferná“ minca. Naznačil tým, že jeho cena klesne pod hranicu 100 dolárov. Napriek Hayesovmu presvedčeniu, že Ethereum je shitcoin, burza podľa jej dát spracováva túto kryptomenu v objeme až 3 miliardy dolárov denne.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Záver

Vzhľadom k tomu, že BitMEX je neregulovanou burzou, ktorá nevyžaduje od svojich klientov KYC ( know your customer) štandardy, oficiálne neumožňuje občanom Spojených štátoch amerických, Quebecu (Kanada), Kuby, Iránu, Sýrie, Severnej Kórei a Sudánu prístup na ich platformu.

Analytici sa však domnievajú, že burza pristúpila k tomuto kroku s cieľom vyhnúť sa problémom s regulátormi v daných krajinách, ako je napríklad americká Komisia pre cenné papiere (SEC). Tento fakt však ešte viac upozorňuje na možnosť, že BitMEX má skutočne niečo „za ušami“.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroj:
smartereum.com
bitcoinexchangeguide.com

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
6 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Milan

Môžem poprosiť význam slova shortovalo cenu? Ďakujem…

Tomáš

Shortovanie v jednuchosti znamená, že si vsadíš na to že cena bude padať, keď si v short pozícii a cena padá , tak konkrétne na bitmexe podľa toho zarábaš Bitcoiny.. Keďže tam fiat nefunguje . Shortovať cenu = ísť/zhodiť dole

Mračík

Jedným slovom 🙂
Shortovanie ceny je predaj aktíva bez toho, aby predajca vlastnil dané aktívum v čase predaja. Cieľom takejto transakcie je snaha využiť očakávaný pokles ceny aktíva a v konečnom dôsledku zarobiť rozdiel medzi aktuálnou a nižšou cenou v budúcnosti. Ak však cena aktíva po predaji nakrátko znovu stúpne, predajca nevyhnutne prerobí.

Ľudskou rečou ak máš nastavené shortovanie a cena coinu pôjde dolu, zarobíš na poklese. Long je zas opačný proces.

Andy

Short (short selling) alebo krátka pozícia je otváranie takého obchodu kde investor zarába na poklese ceny.

Libor

Short je typ obchodu, pri ktorom nevlastníš dané aktívum ale si ho požičiavaš na otvorenie obchodnej pozície a za toto požičanie platíš poplatok. Ak pozíciu neskôr uzavrieš opačným obchodom tak požičané aktívum vrátiš späť. A keďže peniaze vlastní každý, tak sa reálne požičiavajú len iné aktíva za peniaze a logicky len na predaj toho aktíva, teda otvorenie pozície „sell“. Ak otváraš „long“, tak kupuješ priamo to aktívum za peniaze, ktoré vlastníš. To požičiavanie a vrátenie aktíva sa deje na „pozadí“ a automaticky to zabezpečuje daná obchodná platforma.

Libor

Arthur Hayes je ďalší exot, ktorý trepe nezmysly a protirečí si v priamo v jednej vete. Odporúča šortovať ETH voči USD pričom USD považuje za väčší shitcoin ako ETH. Tak snáď by to malo byť naopak, a malo by sa šortovať USD voči ETH keďže USD je väčší shit ako ETH, nie ? Trepe a ni sa hlbšie nezamyslí nad logikou toho, čo hovorí. Logicky by to sedelo ak by odporúčal takto : Šortujte USD voči ETH a BTC, a šortujte ETH len voči BTC a nie voči USD. BTC nešortujte vôbec. A že CEO burzy, kristepane !