Bitcoin dosiahol nový rekord.
Bitcoin dosiahol nový rekord. Zdroj: Shutterstock.com/Julenochek a Shutterstock.com/phanurak rubpol

Vyjadrenia, že Bitcoin padne na nulu a nemá žiadnu hodnotu, sú na dennom poriadku, no medzitým najväčšia kryptomena zaznamenáva jeden rekord za druhým. Podľa najnovšej správy Bitcoinist, údaje z CoinMetrics potvrdili, že na bitcoinovej sieti sa uskutočnili transakcie v hodnote 8 biliónov dolárov v roku 2022.

Nové historické maximum v metrike uskutočnených transakcií je jednoznačným dôkazom, že stále viac ľudí používa Bitcoin. Toto číslo bolo vygenerované v priebehu roku 2022 práve počas silnej korekcie, keďže ceny väčšinu času klesali.

Bitcoin transakcie
Bitcoin transakcie. Zdroj: Coinmetrics

Napriek tomu, že aktivita už posledné mesiace klesala, z dlhodobého hľadiska je trend jednoznačne rastúci. Mnohí investori ale veria, že na konci dňa je Bitcoin iba špekulatívne aktívum a jedinou motiváciou držby je vidina rýchleho zárobku.

Napriek tomu táto správa bude mať pravdepodobne pozitívny vplyv na sentiment, ktorý je jeden z najdôležitejších pilierov dopytu. Sentiment je priamo prepojený s emóciami, ktoré by nemali zasahovať do našich investičných rozhodnutí. Viac o tejto téme sa môžete dočítať v článku Ako strach a chamtivosť ovplyvňujú naše výsledky na burze.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Ako reaguje Bitcoin?

Predtým, ako sa pozrieme na technickú analýzu Bitcoinu, je potrebné si uvedomiť, že trh neustále čelí tlakom makroekonomického prostredia. Krátkodobý výkyv ovplyvní svojimi rozhodnutiami aj FED a v neposlednom rade dopyt, ktorý je stále v úzadí pre obavy z recesie.

Cenový vývoj Bitcoinu z dlhodobého hľadiska sme si popísali v našej analýze v závere roku 2022. Dnes sa ale pozrieme na strednodobé vyhliadky. Podľa údajov z TradingView trhová cena BTC je v čase písania článku na hladine 16 774 dolárov. Zo strednodobého hľadiska sledujeme predovšetkým support na úrovni 15 400, 13 600 a 12 000 dolárov.

Práve od 12 000 dolárov nižšie sa nachádza ideálna nákupná zóna podľa transakčných objemov. Otázkou ale zostáva, či sa do tejto zóny Bitcoin dostane. Na to, aby cena potvrdila obrátenie trendu, bude potrebné, aby prekonala posledné maximum na hladine 21 400 dolárov.

Bitcoin podľa údajov Coinmarketcap dosahuje trhovú kapitalizáciu 323 miliárd dolárov, dominanciu 41,76 % a denné objemy obchodovania na hodnote 13,8 miliárd dolárov.

Mohlo by ťa zaujímať: Svetoznámy krypto-investor radí, ako začať s investovaním do kryptomien a neprísť o peniaze