Základné pojmy v tradingu – druhy obchodov a analýz

Pre začiatočníkov Trading a analýza grafu
Trading a analýza grafu, zdroj: shutterstock.com/Autor: patiwat plangklang
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Trading je svojím spôsobom remeslo a v každom remesle sa používa aj špeciálne názvoslovie a slang. Dnes si povieme, aké sú tie najzákladnejšie druhy obchodov a analýz a čím sa od seba odlišujú.

Trading a druhy obchodov

Scalping (skalpovanie) – Ide o používanie a obchodovanie na 1 až 5 minútových grafoch. Ide o veľmi rýchle obchodovanie, ktoré nie je pre začiatočníkov. Je potrebná nielen extrémna znalosť trhu a technickej analýzy, ale takisto aj rýchle rozhodovanie a emócie pod kontrolou. Fundamenty v tomto prípade nie sú až také veľmi dôležité.

Day trading (denné obchodovanie) – Obchody na 15 až 30 minútových grafoch. Väčšinou by malo platiť, že obchody sa otvárajú a uzavierajú v ten istý deň. Takže napríklad ráno po príchode do práce obchodník niečo nakúpi a kým odíde z práce, obchod uzavrie. V porovnaní so scalpingom by to „malo byť” najmä menej stresujúce.

Short term trading (krátkodobé obchodovanie) – Môže byť rozmedzie od jednej hodiny až po niekoľko dní (maximálne). Grafy bývajú v tomto prípade väčšinou už dopredu pripravené, a preto nie je taký veľký tlak na rýchlosť rozhodovania. Opäť to teda znamená najmä menej stresu (pretože času na premyslenie je viac).

Swing trading – Obchody na niekoľko dní až týždňov. Menšia intenzita obchodov. Opäť sa veľa kreslí dopredu, a tak je teda pri tejto forme obchodovania najmenej stresu (ideálne pre začiatočníkov). Dá sa tak vyhnúť veľkých chybám a stratám.

Tu je veľmi podstatná informácia: vždy treba dodržať stratégiu, ktorú si zvolíte. Ak totiž vstúpite do obchodu ako swing trader a potom sa zachováte ako scalper, tak môžete veľmi ohrozovať svoje zisky.

Bitcoin je v trojuholníku! Ako ho obchodovať?

Druhy analýz

Technická analýza (TA) – Je to analýza grafov a ich správania. Každý obchodník by tak mal mať rovnaké informácie (z daných grafov) a to, ako bude obchodovať, závisí iba od jeho skúseností.

Fundamentálna analýza – Tento spôsob analýzy by mal hodnotiť najmä skutočnú hodnotu a potenciál investície. Investori majú v tomto prípade iné druhy informácií. To sa týka aj noviniek a rýchlosti ich zhodnotenia a zapracovania.

Sentimentálna analýza – Asi najmenej používaná analýza. Skúma, ako veľmi je dané aktívum (v našom prípade kryptomena) obľúbené u ľudí.

Jednoduchý slovník dôležitých slov!

Long – Dlhá pozícia, keď nakúpite a veríte v rast ceny.

Short – Krátka pozícia, keď predáte a veríte v pokles ceny.

Bull/Bullish/býk/uptrend – Scenár, keď sa trh (alebo konkrétna kryptomena) hýbe s cenou smerom hore.

Bear/Bearish/medveď/downtrend – Scenár, keď sa trh (alebo konkrétna kryptomena) hýbe s cenou smerom dole.

Kde obchodovať kryptomeny? Odporúčame burzu Binance, kde nájdete všetky funkcie, ktoré potrebujeme a mnoho ďalších kvalitných služieb.

Záver

Tento článok je dôležitý najmä kvôli „žargónu” a základným definíciám. Všetky tieto slová sú úzko spojené s technickou analýzou a obchodovaním a obchodník sa s nimi stretáva každý deň. Z tohto dôvodu je nevyhnutné dobre im rozumieť.

Prečítaj si aj: Návod ako eliminovať riziko obchodovania na burze

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.