Milionári
Milionári. Zdroj: shutterstock.com/metamorworks/alphaspirit.it

Rok 2022 sa niesol v znamení historických poklesov na svetových trhoch a rekordnej inflácie, ktorá niekde dosahovala 40-ročné hodnoty. Ani negatívny sentiment na finančných trhoch, zdražovanie a inflácia však nezabránili tomu, aby na svete pribudli noví milionári. Ako upozorňuje správa spoločnosti Zippia, v roku 2022 bolo na svete 62,5 milióna milionárov, čo je oproti pandemickému roku 2020 nárast až o 11,4 %.

Vzostup milionárov

Len v USA je z celkového počtu milionárov až 22 miliónov, pričom až 8,8 % dospelých Američanov sú milionári. 100 najbohatších ľudí na svete zarobilo prvý milión vo veku 37. Priemerný vek milionárov je 57 rokov a od roku 2019 je až 19 % milionárov z generácie mileniálov.

Možno ste počuli slová o tom, že neexistuje korelácia medzi dosiahnutým stupňov vzdelania a bohatstvom. Žiaľ, údaje tento mýtus vyvracajú, keďže až 88 % opýtaných milionárov v USA vyštudovalo vysokú školu, čo je viac ako americký priemer, ktorý je len 33 %. 52 % opýtaných milionárov má magisterský alebo vyšší titul.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Najviac milionárov žije v USA. Za Amerikou nasleduje Čína (5,28 milióna milionárov) Japonsko (3,66 milióna), Nemecko (2,95 milióna) a Veľká Británia (2,49 milióna). Počty milionárov tak v globálnom meradle výrazne rastú. Napríklad v roku 2019 bolo na celom svete 50,9 milióna milionárov, čo je v súčasnosti nárast o 5,2 milióna ľudí. Spoločne títo bohatí ľudia kontrolujú 46 % celkového svetového bohatstva, ako upozorňuje Zippia.

Pokles milionárskych adries s BTC
Pokles milionárskych adries s BTC. Zdroj: Finbold

Kryptomeny a milionári

Kryptomeny spravili z viacerých ľudí milionárov, predovšetkým počas posledného rastúceho cyklu v rokoch 2019 a 2020. V súčasnosti sme však svedkami presného opaku, teda poklesu počtov milionárov aj miliardárov, ktorí zbohatli na kryptomenách. Podľa analýzy finančného denníku Finbold klesli počty bitcoinových milionárov k 2. januáru až o 71,73 %.

Na začiatku minulého roka bol počet bitcoinových milionárskych adries 99 092. Na začiatku roka 2023 ich je len 28 007, čo je pokles o 71 085 adries. Tento pokles je dôsledkom zvýšenej volatility a poklesu najväčšej kryptomeny Bitcoinu, ktorá prevažnú časť roka 2022 klesala. Tento trend s vysokou pravdepodobnosťou bude pokračovať, keďže podľa makroekonomických analýz nás čaká v najbližších mesiacoch recesia, ktorá je pre rizikové aktíva nepriaznivá. Viac si môžete prečítať v našom článku Koncoročná analýza Bitcoinu. Rekapitulácia a vyhliadky na rok 2023.

Čítaj tiež: Riziká trhu v roku 2023: toto potrebujú investori vedieť