Bitcoin je meradlom celkovej nálady investorov na všetkých trhoch, tvrdí známy investor
Bitcoin je meradlom celkovej nálady investorov na všetkých trhoch, tvrdí známy investor. Zdroj: https://www.shutterstock.com/kitti Suwanekkasit

Investorská legenda a miliardár Mark Mobius v rozhovore pre agentúru Bloomberg uviedol, že Bitcoin je hlavným ukazovateľ cenového vývoja akcií. Podľa investora stav Bitcoinu môže pomôcť investorov predikovať, akým smerom sa budú uberať klasické trhy.

Kryptomeny sú meradlom nálady investorov…Ak Bitcoin klesne, na druhý deň klesne aj Dow Jones [priemyselný priemer]. To je vzorec, ktorý dostanete. To ukazuje, že Bitcoin je predstihový indikátor,“ povedal Mobius v rozhovore.

Oživenie trhu s akciami môžeme podľa zakladateľa spoločnosti Mobius Capital Partners  očakávať vtedy, keď retailoví a inštitucionálni investori prestanú vkladať do trhu ďalšie peniaze. „Vtedy je čas začať nakupovať akcie,“ tvrdí Mobius. Pokiaľ však investori lákajú ľudí, aby nakupovali Bitcoin v prepade, môžeme očakávať ďalšie poklesy a nedosiahli sme ešte dno medvedieho trhu, uzatvára investor.

Akcie aj Bitcoin majú kam klesať

Bitcoin sa v čase písania článku nachádza vyše 70 % od svojho maxima. Známy index S&P 500 je od svojho maxima vzdialený niečo vyše 21 %. Podľa Petra Cecchiniho zo spoločnosti Axonic Capital môže najznámejší index klesnúť aj o 50 % od svojho maxima, ako sa už stalo v minulosti:

Nanešťastie sa začína napĺňať scenár zníženia rizika, ktorý sme sformulovali koncom roka 2021, a scenár zníženia hodnoty indexu S&P 500 o takmer 50 % zo 70. rokov sa stáva pravdepodobnejším,“ tvrdí Cecchini. (Viac v článku Index S&P 500 môže klesnúť aj 50 % potom, ako FED zvýši úrokovú sadzbu)

V prípade Bitcoinu je situácia odlišná. Predchádzajúce medvedie cykly potvrdzujú, že dno najznámejšej kryptomeny môže byť až 80 % od svojho maxima. Dnes sa Bitcoin nachádza už na 70 % a má teda teoreticky kam ďalej klesnúť. Problémom je však hypotéza, že kryptomena sa bude držať svojho správania z minulosti. Nedávno sme boli svedkami toho, ako prvýkrát vo svojej histórii Bitcoin klesol pod hranicu svojho maxima z minulého býčieho trhu (20 000 dolárov). To sa predtým nikdy nestalo, preto scenár oveľa hlbšieho poklesu je reálny a dno teoreticky neurčité.

Čítaj ďalej: Binance ohlásil spoluprácu s Christianom Ronaldom!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance