bitcoin gold fork hard bgold

Bitcoin Gold- nový fork na dohľad

Pamätáte si ešte na letný Bitcoin fork, ktorý radi prezývame Bcash? Firma ViaBTC vtedy využila situáciu okolo SegWit-u a 1.8.2017 vytvorila svoj vlastný Bitcoin. Ten na chvíľu dosiahol hodnotu 0,5 BTC, Potom však padol a momentálne už jeho cena nedosahuje ani desatinu BTC.

Obávať by sme sa mali hlavne protokolu SegWit2X, ktorý je naplánovaný na koniec októbra / začiatok novembra (říjen/listopad) 2017. Situáciu sme zhodnotili v tomto článku (o ktorom niektorí veľmi nároční čitatelia napísali, že je dobrý). Nájdete ho tu.

Čo je Bitcoin Gold?

Každopádne, tento článok je o chystanom forku Bitcoinu známom ako Bitcoin Gold. Najprv však pár slov o forkoch celkovo.

Pri rozdelení (forku) kryptomeny vznikne nový blockchain, ktorý si od toho starého vezme celú históriu transakcií. To okrem iného znamená, že každý, kto má v dobe rozdelenia v peňaženke nejaké Bitcoiny dostane rovnaké množstvo novej meny. Ide vlastne o vytvorenie mincí zo vzduchu. Ako to, že tieto mince majú hodnotu? Nuž, tú im dajú ľudia. (Napríklad) Ak sa všetci dohodneme, že Bitcoin Gold stojí 10 000$ a budeme ho za túto cenu vymieňať na burze, vytvoríme najväčšiu kryptomenu (podľa kapitalizácie) na svete.

Prečítajte si o tom viac v našom krátkom sprievodcovi Bitcoin forkov

Takže, čo je Bitcoin Gold? Nuž, ako sa píše v nadpise, ide o kryptomenu, ktorá chce vrátiť moc do rúk uživateľov. Najväčší problém so súčasnými veľkými menami je v tom, že sa stále viac a viac centralizujú. Či už ide o veľké ťažobné spoločnosti alebo mining pooly s desaťtisícmi minerov. Tieto organizácie vzali moc do vlastných rúk, manipulujú cenami, výškou poplatkov, rýchlosťou siete…

Bitcoin Gold bojuje proti centralizácii a chce, aby ho ťažili užívatelia doma a vznikne 25. októbra (říjen) 2017.

Ako bude Bitcoin Gold fungovať?

Kedysi bolo možne ťažiť Bitcoin aj “na kalkulačke.” Časy sa však menia. S príchodom ASIC minerov sa obtiažnosť zvýšila na viac než tisíc-násobok. Ak chcete ťažiť BTC, musíte si kúpiť drahý custom-made ASIC miner z Číny, na ktorý nie je poriadna záruka a jeho dostupnosť je obmedzená. Keďže iba málo firiem si vie vyrobiť vlastné ASIC čipy, veľké organizácie umelo znižujú dostupnosť a zvyšujú cenu tohto hardwaru a sami ťažia vo veľkom.

Dobrou správou je, že tento problém sa dá riešiť softvérovo. Pri Bitcoine už asi ťažko, tam majú priveľké slovo firmy. Bitcoin Gold však môže použiť iný hashovací algoritmus, ktorý je náročný na pamäť. Práve nedostatok rýchlej pamäte je achillovou pätou súčasných ASIC minerov.

Equihash

Fanúšikovia Zcash-u určite poznajú algoritmus Eqiuhash. Práve ten bráni nasadeniu ASIC minerov na ťažbu tejto anonymnej meny.

Bitcoin Gold tiež použije Equihash. Tým pádom sa bude dať ťažiť iba na grafických kartách.

Spoluzakladateľom je Jack Liao

Zaujímavý je spoluzakladateľ Bitcoi Goldu Jack Liao. Ide o šéfa hong-kongskej firmy LightningASIC. Práve LightningAIC predáva hardvér, ktorý bude tento nový trh Bitcoin Gold minerov potrebovať. Ach, aká náhoda…

Náš názor

Že ide o fork Bitcoinu neznamená, že táto kryptomena je v niečín výnimočná. Ide jednoducho o nový coin, ktorý sa dostane na burzy a bude sa s ním normálne obchodovať. Nie je dôvod považovať ho za niečo viac.

Túto chybu už krypto-komunita spravila s Bcash-om a vznikla z toho iba zbytočná 10-miliardová bublina. Náš názor je prostý. Neočakávajme žiadne zázraky. Ak sa vám 25. októbra na burze objaví Bitcoin Gold a okamžite začne rásť do neba, tak to predajte. Podobné pumpy vždy nasleduje poriadny dump.

Bitcoin Gold však narozdiel od Bcashu môže mať budúcnosť. Všetko bude záležať na reálnej využiteľnosti tejto meny. Predsa len, meny sa majú využívať na platenie. Ak si za “Bgold” nič nekúpite, tak je zbytočný. Ak by však postupne začal získavať reálnych užívateľov a dodržal by sľuby o decentralizácii, tak jeho hodnota teoreticky môže prekonať aj samotný Bitcoin. Dívame sa však na ďalekú budúcnosť, ktorá vyzerá dosť nereálne.

V podstate však nejde o nič prelomové. Obyčajná kryptomena, ktorá beží na Equihashi.

Prezývka – Bgold

Každopádne, Bitcoin Gold odteraz budeme prezývať Bgold. Veď, Bitcoin je len jeden.

Sledujte nás na facebooku a nezmeškajte žiadnu dôležitú informáciu zo sveta kryptomien. Chystáme veľmi zaujímavé projekty, ktoré čoskoro predstavíme verejnosti

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance