Bitcoin funguje vďaka decentralizovanej sieti uzlov zvanej blockchain. Táto sieť umožňuje overovať transakcie a posielať tak BTC z peňaženky do peňaženky bez nutnosti akejsi centrálnej autority, ktorá by na všetko dávala pozor. To je hlavný dôvod, prečo sa z Bitcoinu za desať rokov stal cca 80-miliardový projekt.

Bitcoin blockchain má dnes už viac než 10 000 uzlov. To znamená, že históriu platieb nezávisle na sebe kontroluje desaťtisíc počítačov. Slušné číslo. Tak vysoko sme naposledy boli v marci tohto roka.

Prvýkrát však Bitcoin blockchain prekročil tento míľnik už v novembri 2017. V tom čase sme zaznamenali vysoký nárast BTC1 uzlov. Tie však veľmi rýchlo vymizli.

Rozdelenie uzlov siete

bitcoin nodes

Najviac uzlov beží na softvéri od Bitcoin Core vývojárov. Ich implementáciu bitcoin nodu podľa štatistík stránky coin.dance využíva približne 9600 počítačov. Na druhom mieste je Bitcore s cca 200 uzlami a tretie miesto obsadili UASF nody.

Malá zaujímavosť o UASF softvéri. Išlo o spôsob, ako zabezpečiť hladký prechod na SegWit. Dodnes je tento fork označovaný ako veľké víťazstvo ľudí nad korporáciami. Viac o SegWite nájdete tu.

Lightning Network má už viac než 4000 uzlov!

Aj Lightning Network nedávno prekročila okrúhly míľnik. Pozostáva už z viac než 4000 uzlov a kapacita siete dosiahla nové historické maximum – 118 BTC. Lightning Network je budúcnosť Bitcoinu.

Ide o sieť fungujúcu nad hlavným blockchainom, pomocou ktorej je možné poslať BTC prakticky okamžite s minimálnymi poplatkami. Momentálne je tento systém v štádiu testovania, no až vstúpi do produkcie, pôjde o najväčšiu revolúciu v oblasti kryptomien, odkedy Ethereum prvýkrát predstavilo smart kontrakty.

Viac o LN nájdete v tomto odkaze.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
coin.dance