Výrazný pokles ropy, prepad ceny Bitcoinu na 5000 dolárov? Varovná správa spoločnosti Standard Chartered

Ekonomika Bitcoin na 5000 dolárov
Bitcoin na 5000 dolárov. Zdroj: shutterstock.com/FellowNeko
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Finančná spoločnosť Standard Chartered pre CNBC načrtla niekoľko ekonomicko-finančných prognóz na rok 2023, ktoré sa v niektorých bodoch výrazne líšia od iných analýz a prognóz známych bánk a finančných inštitúcií. Jedna prognóza sa týka cenového vývoja ropy a rizikových aktív, medzi ktorými figuruje aj Bitcoin.

Ropa v roku 2023 klesne

3. decembra EÚ a štáty G7 rozhodli o zastropovaní ceny ruskej ropy na hodnote 60 dolárov (56,94 eura) za 1 barel (159 litrov). Príčinou je rast ceny ropy na trhoch, ktorá výrazne rástla v roku 2022 aj vďaka prebiehajúcej vojne na Ukrajine. Cieľom zastropovania je oslabiť ruskú ekonomiku a obmedziť financovanie vojny zo ziskov z predaja ropy. Medzitým Rusko odmietlo akceptovať stanovený cenový strop a krajiny OPEC+, najväčší exportéri ropy na svete, rozhodli, že neznížia ťažbu ropy.

Standard Chartered predpokladá, že cena ropy môže v roku 2023 klesnúť aj o 50 %. Dôvodov je niekoľko. V prvom rade, ceny ropy v roku 2022 narástli pre ruskú inváziu na Ukrajinu a dodávateľské blokády v Číne, ktoré čiastočne pretrvávajú dodnes pre nové ohniská vírusu COVID-19. Od svojho vrcholu v marci 2022 klesla ropa Brent o viac ako 40 % na súčasnú cenu 76,889 dolára za barel.

Podľa Erica Robertsona, hlavného stratéga vedúceho výskumu spoločnosti Standard Chartered, pri hrozbe recesii, ktorej globálne ekonomiky čelia, je pravdepodobnosť ďalšieho poklesu ropy vysoko reálna, keďže počas recesie klesá dopyt po rope.

Graf: ropa brent/usd. 1D

Graf: ropa brent/usd. 1D. Zdroj: Tradingview

Pravdepodobnosť recesie tiež nehrá v prospech ruskej agresii na Ukrajine. Recesia má totiž negatívny vplyv na cenu ropy a ropa je v tomto bode podľa viacerých analytikov kľúčovým zdrojom financovania vojenských akcií Ruska na Ukrajine.

Pri rýchlom poklese cien ropy nie je Rusko schopné financovať svoje vojenské aktivity po 1. štvrťroku 2023 a súhlasí s prímerím. Hoci sa mierové rokovania predĺžia, ukončenie vojny spôsobí, že riziková prémia, ktorá podporovala ceny energií, úplne zmizneRiziko spojené s vojenským konfliktom pomáhalo udržiavať ceny predných kontraktov na vyššej úrovni v porovnaní s kontraktmi s odloženou splatnosťou, ale pokles rizikovej prémie a koniec vojny spôsobia, že krivka ropy sa v 1. štvrťroku 2023 obráti,” tvrdí Robertson.

Podľa analýzy CNBC tak môže ropa klesnúť zo súčasnej hodnoty až na 40 dolárov za barel, čo je, samozrejme, pozitívna správa pre všetkých motoristov.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Bitcoin klesne na 5000 dolárov

Standard Chartered venoval pozornosť aj Bitcoinu, pričom analytici spoločnosti si myslia, že pri súčasnej cene (okolo 17 000 dolárov) je najväčšia kryptomena stále nadhodnotená. Podľa správy môže Bitcoin klesnúť o ďalších 70 %, teda na 5000 dolárov. Dôvodom by mali byť práve podmienky recesie, ktoré zasiahnu naplno technologický sektor. Robertson si napríklad myslí, že jedným z prekvapení” roku 2023 bude prepad technologického indexu NASDAQ o 50 %, teda na hodnotu 6000 bodov. Tento prepad so sebou strhne aj Bitcoin a s ním sa prepadnú všetky kryptomeny.

Graf: BTC/USD. 1D

Graf: BTC/USD. 1D. Zdroj: Tradingview

Výnosy klesajú spolu s technologickými akciami, a hoci sa výpredaj bitcoinu spomalí, škody už boli spôsobené. Čoraz viac kryptografických firiem a búrz sa ocitá v situácii, keď nemajú dostatočnú likviditu, čo vedie k ďalším bankrotom a kolapsu dôvery investorov v digitálne aktíva,” uzatvára v prípade Bitcoinu Robertson.

Bitcoin sa v roku 2022 prepadol o viac ako 60 %. Pri porovnaní s predchádzajúcimi historickými poklesmi ide stále o menší pokles. Ak sa BTC prepadne na hodnotu 5000, šlo by o najväčší prepad, ktorý by strhol cenu kryptomeny z posledného maxima na 69-tisíc dolárov o takmer 90 %. Zároveň by pri záujme inštitúcií šlo o vynikajúcu príležitosť na dlhodobú investíciu.

Čítaj ďalej: Investori ignorujú hrozby recesie, ďalší rok trhy zasiahne prepad, varuje Wall Street