Dve významné anglické banky prišli minulý týždeň s radikálnym sprísnením podmienok na transakcie spojené s kryptomenami. HSBC a Nationwide obmedzili denné limity transakcií a úplne zablokovali používanie kreditných kariet na nákup či príjem kryptomien. Informoval o tom portál decrypt.co. Opatrenie sa dotkne aj tisícov Slovákov, žijúcich na ostrovoch. Môže to byť začiatok silných reštrikcií voči kryptosvetu v Európe?
Banky vs. kryptomeny
Sektor kryptomien ako alternatívy ku tradičným financiám, je postupne známy už takmer každému. Keďže dôvera v klasické finančné inštitúcie neustále klesá, ľudia hľadajú spôsoby, ako obísť nenávidené finančné inštitúcie. Tie svojim mocenským správaním z pozície sily chcú však všetky alternatívy eliminovať.
V článku Kryptomeny treba zakázať. Sú ako hazardné hry – tvrdí guvernér indickej centrálnej banky, sme informovali o postoji jedného z významných predstaviteľov svetového bankového sektora. A nie je, bohužiaľ, jediný.
Nezmeškaj dôležité novinky a analýzy z kryptomenovéh trhu. Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz.
Spomenuté dve anglické banky, ktoré patria do pätice najväčších v Spojenom kráľovstve, sprísnili s okamžitou platnosťou pravidlá voči kryptomenám. Argumentujú to ochranou klientov pred podvodmi.
We want to do everything we can to protect our customers and we feel that limiting payments to cryptocurrency exchanges is the best way to make sure your money stays safe. Please see the following link for more information: https://t.co/XDybyXxBoJ ^ES
— Santander UK Help (@santanderukhelp) November 3, 2022
„Chceme urobiť všetko pre ochranu našich zákazníkov a myslíme si, že obmedzenie platieb na burzy kryptomien je najlepší spôsob, ako zabezpečiť, aby vaše peniaze zostali v bezpečí,” píše sa v stanovisku Santander, ďalšej významnej britskej banky.
V skutočnosti to znamená, že klienti už nemajú na výber a banka presadila svoju moc nad „peniazmi klientov”. Vyvstáva teda otázka, či sú naše peniaze v bankách skutočne našimi peniazmi.
Ak sa zaujímate o problematiku zásahov bánk do kryptosveta, prečítajte si aj tieto články:
– Plán najväčšej centrálnej banky sveta predstavuje hrozbu pre globálnu ekonomiku
– Ako zlyhávajú tradičné banky? Bitcoin je alternatíva
– Deň zúčtovania sa blíži: FED vydal varovanie o kryptomenách
Slovenské banky a kryptomeny
Tak, ako v celom svete, aj na Slovensku si kryptopriemysel počas svojej existencie našiel už státisíce fanúšikov. Mnohí toto odvetvie finančného sveta vyhľadávajú ako možnosť obísť bankový systém, avšak mnohí ešte stále hľadia len na vidinu rýchleho zisku z volatilného trhu digitálnych aktív. Klienti ešte stále vo veľkej miere používajú na transakcie do a z kryptomien práve bankové prevody.
Podľa našich informácii z redakcie Kryptomagazínu, slovenské banky ešte nezačali s tak radikálnymi krokmi voči nadšencom kryptomien, ako sme to spomenuli vyššie. Nedá sa však ani povedať, že by voči nim boli priateľsky naladené. Zväčša ich považujú za špekulácie a klientom neodporúčajú do týchto aktív investovať. Otvorený alebo neutrálny postoj voči kryptomenám sme dostali iba v Slovenskej sporiteľni a ČSOB banke.
Rok 2023 bude, ako sme už viac krát informovali, pre kryptomeny aj v Európe kľúčovým rokom. Už v apríli bude Európska komisia hlasovať o regulačnom rámci MiCA a značný dopad na ďalší vývoj kryptomenového sveta môžu mať aj rozhodnutia SEC-u v USA.
Mohlo by vás zaujímať: Najväčšia záhada kryptomenového sveta: Prečo a kto založil bitcoin?