Ethereum a prechod na Proof-of-stake
Ethereum a prechod na Proof-of-stake. Zdroj: Shutterstock.com/kitti Suwanekkasit

Ethereum dosiahlo vďaka aktualizácii The Merge úspešný prechod na nový konsenzus Proof-of-stake, ktorý má sieti priniesť rozsiahle zlepšenie v mnohých smeroch.

Ethereum a Proof-of-stake

V populárnej relácii Coin Bureau sa pred nedávnom viedla debata o výhodách a nevýhodách, ktoré sú spojené s novým konsenzuálnym modelom siete ETH. Podľa vyjadrení predstaviteľov nadácie Ethereum Foundation prinesie nový konsenzus zníženie spotreby energie o viac ako 99 %. Okrem toho sa má výrazne zvýšiť bezpečnosť a škálovateľnosť. Tieto ciele sú však zatiaľ stále iba v teoretickej rovine.

Ľudia boli vo všeobecnosti dosť sklamaní z nedostatočných osláv v deň spustenia aktualizácie. Ale to sa dalo očakávať. Výhody sa dostavia, ale až neskôr,“ uviedol Guy v relácii Coin Bureau.

Kritika komunity Etherea začala prichádzať najmä po tom, čo sa prevalil zrejme najväčší a najšokujúcejší problém, ktorým je absolútne mizivá decentralizácia.

Treba to otvorene povedať. Stav, keď päť najväčších subjektov kontroluje dve tretiny stakovaného ETH, nie je dobrým. Je to veľký problém. A o to viac je to horšie, keď vezmeme do úvahy skutočnosť, že veľká časť týchto validátorov sídli v USA,“ uviedol Guy.

Prečítaj si tiež: Bol prechod Etherea na Proof of stake osudovou chybou pre kryptomenu?

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Je teda Ethereum po prechode na nový model lepším blockchainom? Podľa generálneho partnera spoločnosti a16z Aliho Yaha je to tak. Za dôkaz môžeme podľa neho jednoznačne považovať proces, akým aktualizácia prebehla.

Celý prechod sa uskutočnil za pochodu pri zachovaní dokonalej prevádzkyschopnosti pre milióny používateľov, tisíce decentralizovaných aplikácií a stovky miliárd dolárov, ktoré boli perfektne zabezpečené,“ dodal Ali Yaha.

Hlavné výhody

Ethereum je s novým konsenzom energeticky efektívnejšie, a to až 100-násobne. Každý validátor má priamy prístup k podielu, čo v konečnom dôsledku zvyšuje bezpečnosť. Takže v podstate každý, kto disponuje kapitálom 32 ETH, sa môže stať validátorom.

Transakcie konsenzu Proof-of-stake sú konečné. A práve tento stav môže položiť základy budúcej práce v sieti pri zlepšovaní škálovateľnosti. Vývojári tak získajú omnoho lepšie podmienky pri práci,“ uviedol Yaha.

Čítaj ďalej: Generálny riaditeľ JPMorgan: „Kryptomeny nie sú nič iné, iba decentralizovaná Ponziho schéma“

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance