Daň z kryptomien je povinná
Daň z kryptomien je povinná. Zdroj: Shutterstock.com/Deemerwha studio

Kryptomeny existujú už 13 rokov a ich adopcia sa z roka na roka zväčšuje. Komunita taktiež neustále rastie a s ňou aj počet kryptomenových obchodov. To všetko potvrdzuje, že kryptomeny sa stávajú čoraz viac populárnymi v platobnom styku a z tohto dôvodu sa v budúcnosti bude klásť čoraz väčší dôraz na ich zdanenie.

Stále viac krajín sa snaží o zbieranie daní z digitálnych aktív. USA vynakladajú toto úsilie pomocou IRS (Internal Revenue Service). IRS je vládna agentúra USA zodpovedná za výber daní a presadzovanie daňových zákonov. Mnohí ľudia by sa preto mali obávať daňových úradov v prípade, že neplatia dane z kryptomien. Federálni policajti v južnom okrese New Yorku dokonca nedávno začali vyšetrovanie amerických daňových poplatníkov, ktorí sú používateľmi kryptomenovej maklérskej platformy SFOX.

Dane z kryptomien sú povinné
Dane z kryptomien sú povinné. Zdroj: Shutterstock.com/Sirichai Puangsuwan

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Viac ako 70 % Američanov si myslí, že sa stane miliardármi z investovania do kryptomien!

Dane z kryptomien sú povinné

Súd v New Yorku udelil IRS vydať „predvolanie Johna Doea“, čo je termín, ktorý sa používa ako vyšetrovací nástroj na zistenie totožnosti neidentifikovateľných osôb, o ktorých má IRS sklon veriť, že porušujú daňové zákony.

IRS sa zameriava na používateľov platformy sprostredkovateľa kryptomien SFOX, ktorá spolupracovala s M. Y. Safra banka. Súd nakoniec vyhovel návrhu IRS, ktorý požaduje, aby M. Y. Safra Bank predložila záznamy o daňovníkoch, ktorí možno nepodali daňové priznanie alebo nezaplatili dane z transakcie s kryptomenami. To umožní daňovým úradom v pátraní po daňových podvodníkoch.

Nejde zďaleka o prvý prípad, keď súd v USA udelil právo IRS zhromažďovať informácie o ľuďoch, ktorí uskutočňujú platby v kryptomenách. Rovnaké rozhodnutie padlo aj voči kryptoburze Kraken a Circle.

Daňový úrad môže vykonať vyšetrovanie a audit nazhromaždených informácií o mnohých ľuďoch, ale aj jednotlivcoch. Ak obchodujete s digitálnymi menami a nenahlásite svoj príjem, nerešpektujete svoje daňové povinnosti. Vlády majú častokrát schopnosť získať tieto informácie od tretích strán, čo im poskytuje kľúčový nástroj pri chytaní daňových podvodníkov. V ostatných rozvinutých krajinách to funguje podobne, a preto snaha o nepriznanie zdaniteľných príjmov z kryptomien môže vyjsť draho.

Mohlo by ťa zaujímať: Generálny riaditeľ JPMorgan: „Kryptomeny nie sú nič iné, iba decentralizovaná Ponziho schéma“

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance