Ako investovať 1 000 €?
Ako investovať 1 000 €? Zdroj: Shutterstock.com/D-VISIONS

Predstavte si, že máte k dispozícii 1 000 € a chcete ich investovať. Ako prvé vás asi napadne, že s takým malým objemom peňazí nemáte veľa možností. Navyše, aktuálna ekonomická situácia môže mnohých potenciálnych investorov odrádzať pred vstupom na trh. Tento článok vám môže pomôcť práve pri prvom kroku do sveta investícií aj pri malej vstupnej sume.

Predtým ako sa pozrieme na konkrétne možnosti investovania, dôležité je opýtať sa samého seba tieto základné otázky:

  • Akú mám toleranciu rizika? Som rizikový alebo konzervatívny investor?
  • Na ako dlho chcem investovať? Stratégia dlhodobého a krátkodobého investovania sa líši.
  • Aký je cieľ investície? Uvedomenie si dôvodov, prečo investujete.

ETF

ETF (Exchange-traded fund) sú fondy určené pre drobných aj inštitucionálnych investorov. Ide o fondy kolektívneho investovania tvorené majetkom skladajúcim sa z rôznych aktív. Je to asi najjednoduchšia forma investovania. Na Slovensku je napríklad populárna finančná inštitúcia EIC (European Investment Centre), kde viete investovať aj do ETF.

Realitný crowfunding

Ďalšou možnosťou je využitie realitného crowfundingu, kde namiesto akcií a dlhopisov sú aktívami nehnuteľnosti. Môžete tak investovať aj menšie čiastky a profitovať z trhu nehnuteľností bez problémov s ich správou. Tieto online stránky zhromažďujú peniaze od investorov, aby získali nehnuteľnosti, ktoré generujú príjem. Následne sa vyplácajú dividendy.

Prečítaj si tiež: Miliardár George Soros odporúča investovať do Muskovej Tesly a do Fordu

Diverzifikácia portfólia je kĽúčová pri investovaní
Diverzifikácia portfólia je kľúčová pri investovaní. Zdroj: shutterstock.com/Piscine26

Drahé kovy

Príležitosťou môže byť aj nákup zlatých zliatkov alebo investičných zlatých mincí. Možnosťou je pravidelné investovanie menšej čiastky každý mesiac, pričom renomovaný predajca po dosiahnutí určitej sumy buď zašle investorovi fyzickú zlatú mincu, alebo mu ju drží vo vlastnom trezore. Ide tu však o iný druh investora, ktorý je konzervatívny a uchováva hodnotu z dlhodobého hľadiska a navyše s tým môžu byť spojené vyššie poplatky.

Kryptomeny

Pomerne nové aktívum prináša vysokú volatilitu a vidinu rýchleho zárobku. Určite nie je na škodu investovať do kryptomien malé pravidelné čiastky, no predovšetkým sa odporúča Bitcoin a Ethereum. Ak však vstupujete na tento trhu, musíte brať na vedomie, že môžete o všetko prísť. Trh kryptomien totižto častokrát súvisí aj s hackovaním účtov a spôsobov, ako môžete stratiť kryptomeny je viacero. Investujte preto iba čiastku, ktorá pre vás nie je životne dôležitá.

Vzdelanie

Najdôležitejšou investíciou je investovanie do samého seba. Snažte sa mesačne investovať pravidelne do seminárov, kníh, prednášok a workshopov. Sledujte ľudí, ktorí sú v danom obore profesionáli a sú úspešní. Mnohokrát to ľudia podceňujú, no, paradoxne, je to tá najdôležitejšia investícia. Z dlhodobého hľadiska by navyše malo ísť o investíciu, ktorá má najvyššiu návratnosť spomedzi všetkých.

Samozrejme, existuje mnoho ďalších spôsobov, ako investovať aj pomocou takej malej sumy, no netreba zabúdať, že najdôležitejšou investíciou je vždy investovanie do seba samého. Vzdelanie a skúsenosti dokážu následne ovplyvňovať budúce investície aj do iných aktív a hlavne potenciálne budovať svoj vlastný biznis.

Mohlo by ťa zaujímať: Návod, ako prísť o všetky peniaze investovaním (Komentár)

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance