Extrémne sucho na planéte poškodzuje svetové ekonomiky

Ekonomika Nízka hladina Rýnu v Nemecku
Nízka hladina Rýnu v Nemecku. Zdroj: Shutterstock.com/Thomas Bethge
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Globálny obchodný systém čelí tlaku nielen z hľadiska rastu cien energií, ale sužuje ho aj sucho na severnej pologuli. Čína už hlási nedostatok vodnej energie a musela preto odstaviť časť svojej výroby. Európa tiež nie je výnimkou, pričom podľa Andrei Toretiovej, klimatickej vedkyne z výskumného centra Európskej komisie, krajiny čelia najhoršiemu suchu za posledných 500 rokov.

Podľa štúdie Kalifornskej univerzity v Los Angeles je sucho posledných desaťročí najhoršie za posledných 1 200 rokov. Organizácia Spojených národov navyše tvrdí, že sucho vzrástlo od roku 2 000 až o 29 % v dôsledku klimatických zmien a degradácie pôdy.

Prečítaj si tiež: Keď hovoria, že majú veci pod kontrolou, nič nie je pod kontrolou. Pochmúrna ekonomická budúcnosť Európy (KOMENTÁR)

Sucho na severnej pologuli

Problém globálneho otepľovania priamo vplýva aj na rast svetových ekonomík. Zasiahnuté sú predovšetkým odvetvia ako poľnohospodárstvo, výroba elektriny a cestovný ruch. Európske rieky, ktoré slúžia ako obchodné tepny, sú na historických minimách. To má priamy vplyv na obmedzenie dodávok. Nejde však iba o transport, ale aj o výrobu vodnej energie.

Na svete nie je len nedostatok vody, ale problémom je aj stav vody. Riečna voda je totižto príliš teplá na ochladzovanie jadrových reaktorov, čo spôsobuje zníženie produkcie. Nemecko plánuje na výrobu elektriny spaľovať viac uhlia ako odpoveď na riziko straty ruského zemného plynu, no nízka hladina Rýnu brzdí dodávky.

Extrémne sucho na severjnej pologuli

Extrémne sucho na severnej pologuli. Zdroj: Shutterstock.com/ModernNomads

Americké rieky tiež nie sú na tom o nič lepšie. Rieka Colorado klesla tak, že Americký úrad pre rekultiváciu dňa 16. augusta vyhlásil dva roky po sebe nedostatok vody. Následne prebiehalo povinné znižovanie v Arizone, Maxiku a Nevade.

Extrémne sucho na planéte tak priamo ovplyvňuje aj najväčšie spoločnosti, ako napríklad Apple, Foxconn Technology, Volkswagen a Toyota. V neposlednom rade to však ovplyvňuje celú civilizáciu a letá sú stále teplejšie, čo pociťujeme aj na Slovensku. Zdá sa tak, že riziko energetickej krízy úzko súvisí aj so suchom.

Mohlo by ťa zaujímať: Bývalý bankár Goldman Sachs: „Wall Street sa v prípade Bitcoinu mýli a poviem vám prečo”

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.