Nepríjemné dôkazy o kryptomene Ethereum. Najnovšie dáta vyvracajú mýty o decentralizovanosti

Novinky Ethereum nevykazuje znaky deflácie a decentralizácie
Ethereum nevykazuje znaky deflácie a decentralizácie. Zdroj: Shutterstock.com/Wit Olszewski
BitmarketsBitmarkets

Druhá najsilnejšia kryptomenová sieť podľa trhovej kapitalizácie Ethereum nie je podľa najnovšieho výskumu decentralizovaná a dokonca neprejavuje ani znaky deflácie.

Ethereum v problémoch

Podľa najnovšieho výskumu je sieť Ethereum aktuálne vo fáze vysokej centralizácie. V minulosti sa táto sieť vyznačovala aj deflačným procesom. Posledné ukazovatele tokenu ETH však ukazujú opak. Ak sa teda pozrieme na oficiálny popis siete, ide o finančný decentralizovaný ekosystém, ktorý využíva svoju deflačnú menu.

V roku 2021 bol v rámci siete spustený významný spaľovací mechanizmus EIP-1559. V sieti tak malo byť zabezpečené spaľovanie časti transakčných poplatkov, čím malo dôjsť k zníženiu celkovej ponuky tokenov ETH. Mena tak mala postupne prejsť do deflačného stavu. Je však potrebné dodať, že miera spaľovania Etherea nikdy neprevýšila mieru ťažby. Tento proces bol výrazne brzdený klesajúcou aktivitou v sieti. Jednoducho nato, aby sa ETH stalo deflačnou menou, muselo by sa spáliť viac tokenov, ako sa vyťaží.

Štatistika spálených a vyťažených ETH

Štatistika spálených a vyťažených ETH. Zdroj: Glassnode

Prečítaj si tiež: Peter Schiff: podľa tohto vzoru Bitcoin otestuje 10 000 dolárov

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Výskum ukazuje opak

V roku 2021 sa priemerne distribuovalo až 13 000 ETH. Nato, aby sa spálilo viac tokenov, by musela sieť generovať priemerné transakčné poplatky na úrovni 130 gwei. Tento stav bol však zaznamenaný iba dvakrát.

Graf znázorňujúci predpokladaný vrchol ponuky Etherea a potrebnú základnú cenu plynu na dosiahnutie poplatku viac ako 13 000 ETH

Graf znázorňujúci predpokladaný vrchol ponuky Etherea a potrebnú základnú cenu transakčných poplatkov na dosiahnutie poplatku viac ako 13 000 ETH. Zdroj: Ultrasound Money

Priemerne sa cena poplatkov pohybovala pod úrovňou 60 gwei. Od júla 2021 dokonca poplatky klesli pod 20 gwei.

Transakčné poplatky v sieti ETH v roku 2022

Transakčné poplatky v sieti ETH v roku 2022. Zdroj: Glassnode

Ďalším dôležitým faktom, ktorý priamo odporuje oficiálnej definícii kryptomeny, je decentralizácia. Podľa najnovších údajov spoločnosti Glassnode je viac ako 85 % ponuky Etherea vo vlastníctve subjektov so 100 a viac tokenmi ETH. Prechod na nový konsenzus Proof-of-Stake sa blíži a obavy však neutíchajú. Validátori musia pri prechode na nový konsenzus siete vynaložiť minimálne 32 ETH, čo je pre malých hráčov prakticky nemožné. Sieť tak bude zrejme validovaná iba tými najväčšími investormi.

Rozdelenie ponuky v sieti ETH

Rozdelenie ponuky v sieti ETH. Zdroj: Glassnode

Čítaj ďalej: Bývalý prezident NYSE: „Bitcoin bude musieť byť súčasťou každého portfólia”

Kvakomat PC bannertxb