Generálny riaditeľ FTX
Generálny riaditeľ FTX. Zdroj: Shutterstock.com/Vitalii Vodolazskyi

Generálny riaditeľ FTX, Sam-Bankman-Fried (SBF), sa teší veľkej pozornosti v kryptomenovom priestore. Jeho snahou je decentralizovať financie a vybudovať nový a spravodlivejší systém. Je to však celá pravda? Poďme sa na SBF pozrieť bližšie.

SBF založil FTX v máji 2019 a zarobil bohatstvo tým, že umožnil špekulovať s cenami mnohých bezcenných altcoinov. Obraz dobrého človeka mu pomohlo vytvoriť aj rozdávanie bezplatných BTC, no suma predstavovala zhruba 1 – 3 % jeho bohatstva. Navyše sa mu to vrátilo v podobe poplatkov, keďže FTX predstavuje približne 10 % všetkých obchodných derivátov. Medzitým zvádza ďalších obchodníkov do hazardných hier s takzvanými digitálnymi menami s návnadou bezplatného BTC. Väčšinou len stratíte peniaze vo vidine Bitcoinu zadarmo.

Ďalšia spoločnosť SBF, Alameda Research, je dokonca jedným z najväčších nákupcov kontroverzného a kriminálne prepojeného stablecoinu Tether. Alameda slúži na kvantitatívne obchodovanie s kryptomenami.

Prebiehajúce fiasko Tetheru odhalilo, že nekryté USDT sa pravdepodobne emituje a potom na burzách vymenia za BTC, čím sa umelo zvýši cena BTC. Burzy si tak užívajú nafúknuté provízie zo spracovania USDT a zo všeobecného nárastu špekulatívnej aktivity.

Bankman-Fried obhajoval Tether akoby bol nestranným pozorovateľom a jeho spoločnosť FTX sa stala jedným z najväčších príjemcov novo emitovaných USDT v hodnote viac ako miliardy dolárov.

Navyše, vedúci oddelenia pre dodržiavanie pravidiel FTX, Daniel S. Friedberg, má úzke obchodné vzťahy s generálnym poradcom spoločnosti Tether Stuartom Hoegnerom. Obaja boli poradcami spoločnosti, ktorá kradla peniaze miliónom hráčom online pokru.

Prečítaj si tiež – Miliardár Mark Cuban je zažalovaný za propagovanie Ponziho schémy!

Generálny riaditeľ FTX obvinený z manipulácie trhu

SBF bol dokonca zažalovaný. Nariadil niektorým zamestnancom a ľuďom vo svojom okolí, aby sa zbavili stoviek BTC na burze Binance, čo spôsobilo vlnu likvidácií aj na FTX. Binance to však odhalil protimanipulačným systémom. Občianska žaloba sa nikdy nedostala na súd.

Je generálny riaditeľ FTX len ďalším chamtivým podvodníkom alebo géniom? Každý si musí urobiť vlastný názor. Nemožno však poprieť, že toto odvetvie riadia pochybní ľudia s nejasnou minulosťou.

Mohlo by ťa zaujímať: Miliardár George Soros odporúča investovať do Muskovej Tesly a do Fordu

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance