Buterin: „Toto je spôsob, ako vytvoríte stablecoin, ktorý sa nezmení na Ponziho schému”

Novinky Buterin a jeho ukážka pre ideálny stablecoin
Buterin a jeho ukážka pre ideálny stablecoin. Zdroj: Shutterstock, iQoncept
Okazio PCPepe Unchained mobil

Vitalik Buterin nepatrí k tým, čo by po nedávnom krachu blockchainu Terra zostali ticho. Tentokrát prišiel s ukážkou toho, ako vytvoriť naozaj stabilný a udržateľný projekt.

Buterin to vidí takto

Spoluzakladateľ Etherea sa opäť vyjadril k aktuálne ešte stále horúcej téme. Krach ekosystému Terra je v skutočnosti vážnym problém a je nutné sa do budúcnosti takýchto chýb vyvarovať. Ako?

To, čo potrebujeme, nie je stablecoinový boosterizmus alebo stablecoinový doomerizmus, ale skôr návrat k mysleniu založenému na princípoch.

Vo svojom najnovšom blogovom príspevku zdôraznil, že je pozitívne naklonený zvýšenej miere kontroly. Netreba však odpisovať zvyšné stablecoinové projekty:

Hoci existuje veľa automatizovaných návrhov stablecoinov, ktoré sú od základu chybné a odsúdené na kolaps, a veľa ďalších, ktoré môžu teoreticky prežiť, ale sú veľmi rizikové, existuje aj veľa stablecoinov, ktoré sú teoreticky veľmi robustné a v praxi prežili extrémne testy podmienok na kryptografickom trhu.

Ktorý stablecoin je podľa Buterina ideálny?

Je to kolateralizovaný stablecoin RAI spoločnosti Reflexer, ktorý nie je naviazaný na hodnotu žiadnej fiatovej meny a spolieha sa na algoritmy, ktoré automaticky nastavujú úrokovú sadzbu, proporcionálne proti pohybu cien a motivujú používateľov, aby RAI vrátili do cieľového cenového pásma.

Prečítaj si tiež: Podpredsedníčka Fedu: „Stablecoiny predstavujú významné riziko pre finančný systém”

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Načo si dať pozor?

Buterin predstavil dva myšlienkové experimenty, ktoré nám môžu naznačiť, či je algoritmický stablecoin naozaj stabilný.

1. Pád stablecoinu na úplné dno

Ak stablecoin skrachuje a padne takmer na nulu, používatelia musia mať možnosť získať z aktíva späť reálnu hodnotu svojej likvidity. UST od spoločnosti Terra túto vlastnosť nemal. Dopyt musel byť zachovaný, aby si UST dokázal udržať peg na americký dolár. Ak nastane opak, kolaps je nevyhnutný.

Najprv klesne cena volcoinu. Potom sa začne triasť stablecoin. Systém sa pokúša podporiť dopyt po stablecoinoch vydávaním ďalších volcoinov. Keďže dôvera v systém je nízka, kupujúcich je málo, takže cena volcoinov rýchlo klesá. Nakoniec, keď sa cena volcoinu blíži k nule, zrúti sa aj stablecoin.

2. Záporné úrokové sadzby

Buterin považuje túto možnosť za absolútne nevyhnutnú:

Je zrejmé, že neexistuje žiadna skutočná investícia, ktorá by sa mohla priblížiť k výnosu 20 % ročne, a rozhodne neexistuje žiadna skutočná investícia, ktorá by mohla donekonečna zvyšovať svoju mieru výnosu o 4 % ročne. Ale čo sa stane, ak sa o to pokúsite? V tomto prípade tu máme len dve možnosti. Buď projekt účtuje držiteľom nejakú zápornú úrokovú sadzbu, ktorá sa vyrovná tak, že v podstate zruší mieru rastu denominovanú v USD a zabudovanú do indexu.”

Aká je druhá možnosť?

Projekt sa zmení sa na Ponziho schému, ktorá držiteľom stablecoinov istý čas poskytuje úžasné výnosy, až kým sa jedného dňa náhle s rachotom nezrúti.

Aj v ideálnom prípade však neexistujú záruky, že je projekt naozaj bezpečný:

Stále môže byť krehký z iných dôvodov (napr. nedostatočný pomer kolaterálu) alebo môže mať chyby či zraniteľnosti v oblasti riadenia. Ale stabilita v ustálenom stave a v extrémnych prípadoch by mala byť vždy jednou z prvých vecí, ktoré kontrolujeme.

Vždy je potrebné robiť si svoj vlastný výskum a mať overené všetky pre a proti. Svet kryptomien je nevyspytateľný a aj z bezpečného projektu sa môže nakoniec stať Ponziho schéma.

Čítaj ďalej: „Tether potrebuje väčšiu transparentnosť, inak skončí ako Terra” – tvrdí známy analytik

Kvakomat PC bannerOkazio mobil