Čo robiť, keď trh padá – 5 tipov a psychologických rád

Titulky Čo robiť, keď trh padá – 5 tipov a psychologických rád
Čo robiť, keď trh padá – 5 tipov a psychologických rád. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Gorodenkoff
Okazio PCBitmarkets

V dnešnom článku sa pozrieme na niekoľko rád, čo robiť v prípade, ak trh (nielen) s kryptomenami padá.

Keď trh padá

Klasické aj kryptomenové trhy zažívajú veľmi ťažké chvíle. Opäť je na mieste pripomenúť si niekoľko rád a psychologických tipov, ako sa vyrovnať s pohľadom na červené čísla. Tieto rady sú overené časom, odporúčajú ich špičkoví investori aj psychológovia, ktorí sa zaoberajú psychológiou obchodovania.

1. Nesledujte grafy.

Pokiaľ budete každých 5 minút kontrolovať graf, váš mozog bude neustále konfrontovaný s negatívnym stimulom v podobe problému, ktorý chce vyriešiť. A riešenie môže prísť, napríklad, v podobe predaja aktíva v strate. Trh nezačne rásť len preto, že ho každú chvíľu budete kontrolovať. Ak to nezvládate, odinštalujte si aplikácie búrz, aby vás nepokúšali.

Pohľad na červené čísla nikoho nepoteší.

Pohľad na červené čísla nikoho nepoteší.

2. Nakupujte, keď trh klesá.

Americký podnikateľ Cornelius Vanderbilt žijúci v 19. storočí vraj povedal: „Kupujte, keď všetci predávajú, predávajte, keď všetci kupujú.” Z tohto výroku sa stalo už klasické investorské klišé, no, paradoxne, lepšie sa pamätá ako aplikuje. Vidieť, ako všetko klesá, ako sa šíri panika na sociálnych sieťach a ako veľkí hráči predávajú, môže vytvárať skreslenie, že teraz je ten posledný čas nakupovať. A to je myšlienková pasca. Práve vtedy, keď sú najväčšie poklesy, skúsení investori, fondy a miliardári nakupujú. Možno nemáte milióny ani tisíce eur len tak po ruke. No nakúpiť v poklese hoci aj za pár stoviek, môže v dlhšom horizonte viesť k zisku v tisíckach eur.

Možno si poviete: A čo keď nezachytám dno? Verte mi, na svete niet investora či miliardára, ktorý by vedel predikovať dno. Stačí, keď sa pozriete na nákupy bitcoinov spoločností MicroStrategy či nadácie Terra – nakúpili presne dno poklesov? Nie. Aj keď nechytíte dno, jedného dňa cena vystúpi a vy budete v zisku. Veľkí hráči to vedia.

Čítaj tiež: Long a short pozície – ako obchodovať aj v čase poklesov na trhu

3. Nesledujte sociálne siete.

Tu platí rovnaký princíp ako pri bode 1. Sledovanie sociálnych sieti počas poklesov môže výrazne negatívne skresliť vaše rozhodnutia. Môžete to vidieť na známom Indexe strachu a chamtivosti (Index Fear and Greed). Ten funguje na algoritmoch mapujúcich sentiment na sociálnych sieťach. Vďaka nemu vieme, ako veľmi sa ľudia boja a očakávajú medvedí trh či Bitcoin na nule. Úprimne, veľkí hráči tento index sledujú, lebo vďaka nemu presne vedia, čo majú urobiť. Keď sa všetci boja a „veľkí analytici” hlásia koniec sveta, vtedy zvyčajne po čase trh opäť rastie. Držte sa svojej stratégie a nenechajte sa zmanipulovať masovou hystériou.

4. Nakupujte kvalitné projekty, nie shitcoiny.

Medzi kvalitné projekty patria Bitcoin, Ethereum a ďalšie projekty v top 10, prípadne v top 20 (Dogecoin komentovať nebudem…). Neinvestujte do neznámych mincí, lebo tie poklesy nemusia prežiť. Dnes tu sú, zajtra nie. Cintorín shitcoinov je obrovský a stále sa zväčšuje. Ak sa usmejete pri rade, aby ste nakupovali Bitcoin a Ethereum, uvedomte si, že takto zmýšľajú skúsení investori, fondy a inštitúcie. Ak oni v prvom rade kupujú Bitcoin a Ethereum, a až potom ďalšie menšie projekty, asi vedia, prečo to robia.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

5. Choďte do prírody a cvičte.

Keď túto radu spomenul najznámejší kryptomenový analytik z YouTube kanálu Coin Bureau, tiež sa pousmial, no hneď na to upozornil, že ide o veľmi dôležitú radu. Mozog si potrebuje odpočinúť. V prírode sa mozog uvoľňuje, analytické myslenie vypína a ľudovo povedané regeneruje kapacity na ďalšie premýšľanie. V každom z nás poklesy vyvolávajú negatívne emócie a pohľad na pokles percent nášho portfólia nejednému už pokazil deň. V prírode sa človek emocionálne upokojí (ak teda nesleduje grafy na telefóne). Rovnako to platí aj pri pohybe. Pohyb a cvičenie stimulujú hormonálnu sústavu, človek je vystavený zdravému stresu, ktorý anuluje ten neprirodzený zo sledovania grafov. Výskumy ukázali, že dokonca len klasická prechádzka vám o niekoľko percent môže zlepšiť náladu.

Slovo na záver

Nič nerastie večne a nič neklesá večne. Kryptomeny len začínajú a poklesy ich sprevádzali vždy. Korekcie sú zdravé, zbavujú trh investorov, ktorí, žiaľ, naň nepatria, pretože ho psychicky nezvládajú. Vyššie uvedených 5 rád vám môže pomôcť, aby ste nepatrili medzi nich.

Čítaj ďalej: 3 najhoršie scenáre, kam môže spadnúť cena Bitcoinu

txbBest Wallet mobil