Index strachu a chamtivosti opäť ovplyvňuje Bitcoin
Index strachu a chamtivosti opäť ovplyvňuje Bitcoin. Zdroj: Shutterstock, FauxJewels

Populárny index chamtivosti a strachu klesol do oblasti extrémneho strachu. Môže za to Bitcoin, ktorý odštartoval strmý pád. Čo môžeme očakávať?

Bitcoin smeruje nadol

S prudkým pádom ceny BTC sa samozrejme spája aj index chamtivosti a strachu, ktorý sa vrátil späť do oblasti extrémneho strachu. Realita ja taká, že takýto zlý stav sme tu nemali od katastrofálneho stavu na trhu začiatkom roka 2022. Od konca marca sme v podstate svedkami neustáleho napätia, slabej aktivity býkov a medvedieho nátlaku. Bitcoin sa v tom čase potácal okolo hodnoty 50 000 USD, no odvtedy iba padá. Apríl zavŕšil na cene 40 000 USD, čo bol prepad o približne 10 000 USD.

Ani máj nie je úplne pozitívny. Najväčší negatívny vplyv na cenu mal, samozrejme, FED, ktorý oznámil, že zvýši úrokové sadzby o 50 bázických bodov.

Za posledných 24 hodín sa situácia rapídne zhoršila. BTC klesol až na hranicu 33 700 USD, no v krátkej dobe sa dokázal odraziť. V čase písania tohto článku sa obchoduje na úrovni 34 500 USD.

BTC/USD
BTC/USD 30m TF. Zdroj: TradingView

Mohlo by ťa zaujímať: Robert Kiyosaki: „Najväčšia depresia v histórii už zrejme začala”

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Nálada na trhu je teda jasná. Prevláda strach. Index chamtivosti a strachu skúma príspevku v rôznych komunitách na sociálnych sieťach, robí prieskumy, sleduje volatilitu, objemy obchodovania a podobne. Metrika nám teda určuje konečné výsledky od 0 – čo je extrémny strach, až po 100 – čo predstavuje extrémnu chamtivosť.

Aktuálne sme na hodnote 18, čo je najnižšia pozícia od veľkých poklesov v januári 2022.

Index chamtivosti a strachu
Index chamtivosti a strachu. Zdroj: Alternative.me

Sú za tým veľryby?

Takéto prepady častokrát ukazujú, ako sú retailoví obchodníci slabí po emočnej stránke. Tentokrát to však zrejme bude iný príbeh. Údaje, ktoré priniesol portál CryptoQuant, naznačujú, že sa aktuálny výpredaj nesie v znamení veľrýb.

Najnovší výskum naznačuje, že počet väčších hráčov a veľrýb, ktorí na burzy poslali od 10 do 10 000 BTC, bol výraznejší ako počet menších investorov, ktorí vložili od 0,01 BTC do 10 BTC.

Ide o pomerne prekvapivý záver. Je otázne, či sa Bitcoin dokáže spamätať. Tento týždeň nás čaká mnoho dôležitých udalostí, ktoré budú mať zásadný vplyv na cenu. Čas teda ukáže, čo sa udeje ďalej.

Čítaj ďalej: Charles Hoskinson prezradil, ako sa môže Cardano stať projektom s 3. najväčšou TVL

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre