Ministerstvo spravodlivosti Spojených štátov amerických plánuje predať ukradnuté kryptomeny v hodnote 56 miliónov dolárov. Tie boli zabavené v súvislosti s podvodom Ponziho schémy pod názvom „BitConnect“.
Tento prípad je doteraz najväčším vymoženým „kryptopodvodom” a „kryptošpekuláciou” v histórii Spojených štátov, tvrdí samotné Ministerstvo spravodlivosti.
Mohlo by ťa zaujímať: Hype okolo Shiba Inu neutícha: Generálny riaditeľ AMC potvrdil akceptovanie SHIB!
Je to zložitý byrokratický proces
V oficiálnom vyhlásení Ministerstvo spravodlivosti USA uviedlo, že predá zabavené kryptomeny. Momentálne drží aktíva v amerických dolároch do chvíle, kým nebude môcť použiť finančné prostriedky na poskytnutie reštitúcie obetiam podvodu BitConnect. Štátny orgán v USA v súčasnosti drží okolo 56 miliónov dolárov v kryptopeňaženkách. Ministerstvo uviedlo, že výška kompenzácie tým, ktorých sa podvod týka, bude závisieť od „budúceho reštitučného príkazu súdu pri vynesení rozsudku”.
Nie je však úplne jasné, akým spôsobom americké Ministerstvo spravodlivosti zvládne predaj kryptomien. Treba brať do úvahy, že cena digitálnych aktív sa neustále pohybuje a je volatilná, čo môže výrazne ovplyvniť konečnú cenu kryptomien. Uvádza sa, že zadržané sú najmä bitcoiny a etherea. Momentálne sa po nedávnom prepade dve hlavné kryptomeny pohybujú v blízkosti 58 000 (BTC) a 4 050 (ETH) dolárov.
Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.
BitConnect narobil neplechu
Podvodníci za schémou BitConnect sú zodpovední za prevádzkovanie podvodnej a neregistrovanej ponuky aktív, ktoré im zarobili 2 miliardy amerických dolárov. Bývalý riaditeľ a „promotér” projektu Glenn Arcaro sa v septembri tohto roku priznal k obvineniu z podvodu a bolo mu nariadené vyplatiť obetiam BitConnectu 24 miliónov dolárov.
Komisia pre cenné papiere (SEC) tiež podala obvinenia voči zakladateľovi Ponziho schémy Glennovi Arcarovi a hlavnému developerovi BitConnectu, Satishovi Kumbhanimu, ktorého lokalizácia je doteraz neznáma. Uznesenia SEC-u a Ministerstva spravodlivosti pre ostatných obžalovaných v tejto veci už vyšli, avšak niektorí ešte stále čakajú na svoj verdikt. Je však isté, že mnohí ľudia čelia odňatiu slobody alebo vysokým finančným sankciám za svoju úlohu pri spáchaní tohto zločinu, ktorý svetu kryptomien poškodil meno.
V krátkosti zopakujeme, že zo začiatku sľubný projekt BitConnect, ktorý bol vytvorený v roku 2017, nalákal investorov na veľké zisky. Pre investorov bolo zaujímavé, že mali vložiť svoje vtedy celkom lacné BTC ako nejakú zábezpeku, vďaka ktorej si mohli potom požičať alebo obchodovať s tokenmi BCC. Dlho sa podvodníci ale netešili. Platforma bola uzavretá už v roku 2018. Štátne regulačné orgány zrušili objednávky a ukončili prevádzku spoločnosti. Bohužiaľ, tí, ktorí podvodu uverili, do dnešného dňa neuvideli svoje investované peniaze. Čoskoro by ich však mali dostať.
Čítaj ďalej: Token IOTX dosiahol nové maximum, za november spravil +280 %: Čo je to IoTeX a prečo tak rastie?