Jeden z mnohých indikátorov, ktorý pracuje s kĺzavými priemerami. Okrem najznámejších, ako napríklad Bollingerove pásma či štandardný MACD, sa s celkom presvedčivými investičnými výsledkami dajú použiť taktiež menej známe nástroje.
Čo je to Aligátor?
Medzi také patrí aj indikátor Alligator vyvinutý Billom Williamsom, ktorého štúdium trhu viedlo k vypracovaniu viacerých technických analýz, ktoré identifikujú trendy na finančných trhoch. Medzi jeho známe indikátory patria taktiež Accelerator / Decelerator Oscillator, Awesome Oscillator, Fractals, Gator Oscillator a Market Facilitation Index, ktoré sú populárne na forexových, akciových a iných finančných trhoch.
Zarobte na Bitcoine viac pomocou tejto obchodnej stratégie – Trading futures kontraktov
Čelusť, zuby a pery
Tento nástroj pracuje s tromi typmi kĺzavých priemerov, ktoré sa líšia nielen dĺžkou periódy výpočtu, ale takisto svojou rýchlosťou a predbiehaním súčasnosti. Tri línie tohto indikátoru teda sú:
Zelená línia– hladký kĺzavý priemer vypočítávaný z 5 periód, posunutý do budúcnosti o 3 časové periódy (aligátorove pery).
Červená línia– hladký kĺzavý priemer vypočítávaný z 8 period, posunutý do budúcnosti o 5 časových periód (aligátorove zuby).
Modrá línia– hladký kĺzavý priemer vypočítávaný z 13 periód, posunutý do budúcnosti o 8 časových periód (aligátorova čelusť).
Oneskokrenie, respektíve predbiehanie hladkých kĺzavých priemerov je zreteľné z grafu.
TOP 3 obchodné stratégie – takto za seba necháte obchodovať robota
Ako nám môže Aligátor pomôcť?
Dobrú noc, dobré ráno
Veľmi ľahko si môžme objasniť tento indikátor ako keď si predstavíme, že aligátor otvára a zatvára ústa, na základe toho, či je sýty alebo začína hladovieť. Nástup trendu vychádza zo vzájomných interakcií všetkých línií. Pokiaľ sa všetky tri línie začínajú prekrývať a mezera medzi nimi sa zmenšuje – aligátor sa ukladá k spánku a trend oslabuje. Naopak, pokiaľ sa všetky tri línie začínajú rozchádzať a mezera medzi nimi sa zväčšuje – aligátor sa zobúdza a trend nastupuje.
Pri vzájomnom pôsobení týchto línií je dôležité, aby sme rozoznali nastupujúci trend,
- začínajúci up-trend (modrá línia sa dostáva na najnižšiu pozíciu, zelená línia je na samom vrchole).
- začínajúcí down-trend sa chová analogicky, ale opačne (modrá línia je na vrchole, zelená naopak najnižšie)
Uvedený indikátor sa nám môže osvedčiť hlavne v kombinaci s iným nástrojom technickej analýzy, například CCI (Commodity Channel Index), ktorý slúži na identifikáciu trendu, sily trendu a prepredanosti či prekúpenosti daného investičného nástroja. Keďže Aligátor je trpezlivý predátor veľmi dobre poslúži traderom s podobnou vlastnosťou, ktorý obchodujú v strednodobom horizonte niekoľkých týždňov.
Indikátor Aligátor je nastavený ako predstihový a preto je dobré dať si pozor na načasovanie vstupu do pozície.
Fázy evolúcie obchodníka s kryptomenami – Už takmer profík! (4. diel)
Zdroje:
partia.cz
fxstreet.cz
investopedia.com