Prostredníctvom Bitcoinu uzrela svetlo sveta aj nová peer-to-peer technológia, blockchain, ktorá má podľa odborníkov priniesť rovnakú zmenu, ako priniesla industriálna revolúcia alebo internet. Práve vďaka obrovskému potenciálu tejto technológie sa nájdu ľudia, ktorí sa snažia výrazne zlepšiť pomery v dnešnej dobe. Veľmi podobný cieľ má aj spoločnosť Blockchains, ktorá nedávno kúpila pozemky v americkej Nevade, na ktorých chce vybudovať mesto fungujúce výhradne na blockchaine. Je to však reálne?
Blockchainové “Las Vegas”
Aj tak by sme si toto mesto mohli „pracovne nazvať,” pretože práve s mestom Las Vegas má toho veľa spoločného. Nachádza sa v tom istom štáte v USA, v Nevade, rovnako sa má nachádzať v púšti a tak isto ako Las Vegas, tak aj toto mesto (zatiaľ nazývané ako smart city alebo Innovation Park) má byť vybudované úplne od základov.
Jeffry Berns, CEO spoločnosti Blockchains a rovnako aj hlavný investor tohto projektu, kúpil 67 000 akrov púšte na výstavbu spomínaného mesta. Spoločnosť Blockchains sa vyjadrila, že táto plocha má byť použitá pre novodobé „high-tech” mesto, ktoré má spustiť rovnakú vlnu zmien, ako priniesla industriálna revolúcia. Štát Nevada mal za predaj tejto plochy nachádzajúcej sa na severe štátu zinkasovať až 180 miliónov dolárov.
“Innovation Park” má v pláne využívať viac ako len blockchain
Slová Jeffryho Berns ohľadom tohto projektu sú určite veľmi smelé:
„V spomínanom meste sa okrem využívania blockchain technológie budú skúmať a vylepšovať aj technológie ako AI (umelá inteligencia), 3D printing (3D tlačiarne) a nanotechnológia. Rovnako však bude aj finančným a biznisovým centrom pre ľudí, ktorí sa budú snažiť z nových technológií profitovať, vylepšovať ich a využívať v plnom rozhasu.”
Je možné, že práve kvôli veľkosti tohto projektu prilákal Jeffry Berns pozornosť aj veľkých médií, akými sú napríklad aj The New York Times. Nathaniel Popper sa v jednom článku pre spomínané americké noviny vyjadril, že takáto predstava hraničí s úplnou utópiou.
„Jeffry Berns si predstavuje komunitu ľudí rozprestierajúcu sa na obrovskej ploche, kde všetko od domácností, škôl, ale aj verejných priestorov bude podriadené technológii blockchain.”
Pomôže podpora od politikov v Nevade?
Nathaniel Popper z časti spochybnil takúto predstavu o Innovation Parku. Veď už len názov jeho článku mal jasný podtón „Kryptomenový milionár chce vybudovať utópiu v Nevade.” Samozrejme, že na prvý pohľad ide o veľmi smelý projekt (pokojne môžeme povedať, že naozaj ide o utópiu), avšak už teraz sa nájde pomerne veľa zaujímavých podporovateľov tohto projektu.
Samotní politici v Nevade sa budú snažiť Jeffrymu Bernsovi vyhovieť. Pre tento štát by totižto úspech daného mesta mal cenu zlata (alebo minimálne druhého Las Vegas). Minulý mesiac sa mal napríklad Berns stretnúť s guvernérom Nevady Brianom Sandovalom. Podľa jeho slov má byť takéto smart city alebo „Innovation park” (Park inovácii), ako ho Sandoval nazýva, pre Nevadu obrovský prísľub do budúcna. Navyše sa o projekt mal zaujímať aj Elon Musk, ktorého určite predstavovať nemusíme.
Zdieľaná energia ako prvý krok
Dňa 1.11.2018 mala spoločnosť Blockchains a NV Energy podpísať memorandum, v ktorom mali jasne špecifikovať, ako ich vzájomná spolupráca pomôže danému mestu s energiou. Má ísť o jedinečný projekt, kedže vyrobená energia má byť regulovaná práve obyvateľmi daného mesta. Tí, by mali byť okrem iného zodpovední aj za jej uskladnenie a spotrebu. Všetko by pochopiteľne malo byť zastrešované technológiou blockchain.
Berns sa vyjadril, že takáto spolupráca je jednou z prvých a v pláne ich je pre smart city určite oveľa viac. Sám však vníma dôležitosť tohto kroku, pretože práve takéto zdieľanie a rozhodovanie o všetkom (vrátane energií), je úplnou esenciou blockchainu.
Záver
Predstava to je určite krásna. Mesto, ktoré by mohlo takto fungovať by určite malo veľmi malé (ak vôbec nejaké) problémy napríklad s korupciou. Avšak je to vôbec možné? Dá sa takéto mesto vybudovať uprostred púšte? A bude naozaj fungovať tak, ako si to spoločnosť Blockchains na čele s Jeffry Bernsom predstavujú? Otázok by sa určite našlo ešte oveľa viac. Nechajme sa však prekvapiť, či sa podarí takéto mesto vybudovať alebo je to veľmi veľmi utopistické.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Zdroj:
bitcoinist.com