Takto si krypto-milionári schovávajú svoje Bitcoiny

Novinky Kryptomenoví milionári
Kryptomenoví milionári. Zdroj: Shutterstock.com/nuttapon averuttaman
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Povedzme, že máte stotisíc Bitcoinov – pri súčasnom kurze ~900 miliónov dolárov. Po prvé, super! Čoskoro budete miliardár! Po druhé, máte veľký, veľmi veľký problém, s ktorým sa musíte čo najskôr vysporiadať. Veľké bohatstvo so sebou prináša veľké riziko. Samozrejme, myslím na riziko krádeže.

Ako zabezpečiť vaše Bitcoiny?

Ale veď… ako mi niekto môže ukradnúť Bitcoiny, ktoré mám schované na blockchaine, chránené privátnym kľúčom vytetovaným na pravom viečku…

Pravdepodobne nie je dobrý nápad, nosiť privátny kľúč pri sebe. Rovnako ako nie je dobrý nápad mať ho doma vytlačený na papieri ukrytý za 20cm oceľovou stenou, resp. chrániť svoju peňaženku jediným priv. kľúčom.

Treba si uvedomiť, že Bitcoin NIE JE ANONYMNÝ! Existujú firmy, ktoré majú zmapovaných viac než 90% bitcoinových adries. Udržať svoju identitu v tajnosti sa vám teda pravdepodobne nepodarí. Teda… pokiaľ nie ste Satoshi Nakamoto.

Hmm, tak čo s tými Bitcoinmi robiť? Pravdepodobne bude najlepšie odoprieť si k nim prístup. Počas mojej krátkej kariéry v nemenovanej korporácii som ako IT (pre)auditor vyžadoval, aby všetky dôležité aplikácie spĺňali bezpečnostný postup známy ako SoD – Segregation of Duties. Inak povedané, nesmie existovať človek, ktorý by mal prístup ku všetkému (napr. nikto nesmie mať moc vytvoriť nový rozpočet, schváliť ho a potom vybrať z banky peniaze, ktoré budú potrebné na chod danej aplikácie…).

Ak budete mať absolútny prístup k vaším peniazom, nájde si vás Hong-Kongská mafia a vysvetlí vám, prečo je dobrý nápad vzdať sa Bitcoinov v ich prospech.

XAPO vám pomôže!!!

Hmm… takže ako si teda krypto-milionári schovávajú svoje drahocenné krypto-tokeny? Nie, nemajú ich ukryté v hardwarovej peňaženke Trezor. Pre túto elitnú klientelu bol upravený starý švédsky vojenský bunker. Dlhé tunely, horská voda, ktorá chladí servery… Servery, ku ktorým sa nemôže priblížiť ani technik (najprv z nich odstránia všetky dáta, až potom dnu pustia technikov).

Chcete prístup k drahocenným dátam uloženým v týchto prísne strážených miestnostiach? Super! Najprv musíte prejsť siedmimi bezpečnostnými kontrolami. Až skutočne dokážete, že ste ten, za koho sa vydávate, bude vám dovolené meniť obsah vašich ultra-bezpečných pevných diskov.

V tomto starom armádnom bunkri má svoje datacentrum aj známa firma Xapo. Šéf Xapo – Carlos Rienzi, osobne navrhol trezor a všetky bezpečnostné protokoly. Samotné datacentrum ukryté za tučnými dverami je obohnané oceľovými doskami, ktoré vytvárajú Faradayovu klietku.

Fyzická ochrana však nestačí. Bitcoin potrebuje niečo viac. Ako som už spomínal, nikto nemá oprávnenie vstúpiť do datacentra. Dvere sú zapečatené špeciálnou policajnou páskou. Vnútri nájdete hardvér, ktorý nie je pripojený na internet.

Prevádzkovateľ k nim pristupuje pomocou špeciálneho kábla. Ním sa do serverov posielajú príkazy na podpisovanie transakcií. Ak však chcete z tohto švajčiarskeho bunkra ukradnúť Bitcoiny, máte smolu. Každá transakcia totiž potrebuje tri digitálne podpisy vytvárané troma digitálnymi kľúčmi. Zvyšné dva nájdete v podobne zabezpečených bunkroch na úplne iných kontinentoch.

Chcete viac takýchto článkov? Sledujte nás na facebooku!