Zlý sen sa ešte nekončí. Inflácia v USA rastie už druhý mesiac

Ekonomika Inflácia v USA začala stúpať
Inflácia v USA začala stúpať. Zdroj: shutterstock.com/DesignRage/Immersion Imagery
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Inflácia v USA už druhýkrát po sebe stúpla, ukazujú údaje Tradingeconomics. V júni dosiahla minimum 3 %, v júli narástla na hodnotu 3,2 % a v auguste na súčasných 3,7 %, čo je nad očakávaniami a prognózami. Zdá sa, že Americká centrálna banka (FED) tak skoro inflačný cieľ 2 % nedosiahne.

Inflácia v USA rastie druhý mesiac po sebe

Jedným z hlavných spúšťačov rastúcej inflácie bola cena ropy, ktorá počas posledných dvoch mesiacov takmer neustále rástla. Na druhej strane náklady na energiu klesli o 3,6 %, no náklady na prepravu stúpli na úroveň 10,3 %. Inflácia ceny elektriny klesla z hodnoty 3 % na 2,1 % a potravín na 4,3 % z hodnoty 4,9 %.

Podľa najnovšej predpovede inflačný cieľ FED nedosiahne ani počas najbližšieho roka. Do konca štvrťroka prognóza počíta s úrovňou 3,5 % a z dlhodobého hľadiska v roku 2024 a 2025 bude inflácia na úrovni približne 2,4 až 2,5 %.

Inflácia v USA stúpla už dvakrát po sebe

Inflácia v USA stúpla už dvakrát po sebe. Zdroj: Tradingeconomics

Posledné zasadnutie FED-u sa konalo 25. až 26. júla. Najbližšie centrálna banka zasadne už 19. až 20. septembra, keď bude rozhodovať o ďalšom zvyšovaní úrokových sadzieb. V čase písania článku sa sadzba pohybuje na úrovni 5,5 % a približuje sa k úrovni 6 %.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Vrchol úrokových sadzieb sa blíži

Predseda FED-u Jerome Powell povedal, že centrálna banka potrebuje dodatočné zvýšenie úrokových sadzieb s cieľom potlačiť rastúcu infláciu. Zároveň však uviedol, že na ďalšom zasadnutí nemusí k zvýšeniu dôjsť. FED zvyšoval úrokovú sadzbu už 11-krát a prekonal aj hodnoty z finančnej krízy z roku 2008. V súčasnosti sú úrokové sadzby v USA najvyššie od roku 2001.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Inflácia v eurozóne začala stagnovať

Podobná situácia je aj na území eurozóny. Inflácia síce nestúpa, no začala stagnovať na úrovni 5,3 %, ukazujú údaje Eurostatu. Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) ešte v júli priznala, že eurozóna nemusí dosiahnuť inflačný cieľ 2 % ani do 2 rokov. Je možné, že rastúca inflácia zasiahne okrem USA aj eurozónu a ECB bude nútená opäť zvyšovať úrokové sadzby.

Naposledy ECB zvyšovala sadzbu o 25 bázických bodov na súčasnú úroveň 4,5 %. Očakáva sa, že sa už rast čoskoro skončí, no úrokové sadzby môžu ostať na vysokých úrovniach až dva roky. Mnohí ekonómovia dokonca veria, že septembrové navýšenie je posledným zo série prísnej ECB, ktorá už 10-krát po sebe pristúpila k reštriktívnej menovej politike.

Mohlo by ťa zaujímať: Analytici varujú pred krízou v USA. Určili kedy presne vypukne

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.