Európska centrálna banka rozhodla o úrokových sadzbách.

Kategorie: Ekonomika
Európska centrálna banka mení úrokové sadzby
Európska centrálna banka mení úrokové sadzby. Zdroj: shutterstock.com/ilolab

Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok aj napriek slabému hospodárskemu rastu zvýšila svoj kľúčový úrok, už desiatykrát po sebe, a to o 25 bázických bodov na 4,50 %, aby znížila infláciu. TASR o tom informuje na základe správ AFP a Reuters.

Rada guvernérov ECB vo štvrtok zvýšila tiež úrokovú sadzbu z vkladov z 3,75 % na 4 %, čo je jej historické maximum.

Trhy a ekonómovia predpovedajú, že septembrové zvýšenie úrokov bude posledným krokom v aktuálnom cykle sprísňovania menovej politiky ECB. Počítajú s dlhou prestávkou, po ktorej bude nasledovať zníženie sadzieb v druhej polovici budúceho roka.

Väčšina analytikov len pred niekoľkými dňami považovala za najpravdepodobnejší výsledok štvrtkového zasadnutia ECB nezmenené úrokové sadzby. Ale svoj názor zmenili po tom, čo zdroj blízky diskusiám uviedol, že ECB v nových prognózach zvýši predpoveď inflácie v eurozóne v roku 2024, pričom očakáva, že zostane príliš vysoká príliš dlho.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Európska centrálna banka zhoršila prognózu

Presnejšie, septembrové makroekonomické projekcie ECB pre eurozónu predpokladajú priemernú mieru inflácie v euroregióne na úrovni 5,6 % v roku 2023 a jej pokles v nasledujúcom roku 2024 na 3,2 % namiesto na 3 %, ako banka očakávala pred tromi mesiacmi, čo odráža vyššie ceny energií. Zároveň banka mierne upravila prognózu jadrovej inflácie bez cien energií a potravín, smerom nadol na priemernú úroveň 5,1 % v roku 2023, 2,9 % v roku 2024 a 2,2 % v roku 2025.

„Na základe svojho súčasného hodnotenia sa Rada guvernérov domnieva, že kľúčové úrokové sadzby ECB dosiahli úrovne, ktoré, ak sa budú udržiavať dostatočne dlho, výrazne prispejú k včasnému návratu inflácie k cieľu (na úrovni 2 %),“ uvádza sa vo vyhlásení ECB.

Medziročná miera inflácie v eurozóne zostala v auguste stabilná na úrovni 5,3 %, ale jadrová inflácia mierne klesla na 5,3 % z júlových 5,5 %.

„Inflácia ďalej klesá, ale stále sa očakáva, že zostane vysoká príliš dlho. Rada guvernérov je odhodlaná zabezpečiť, aby sa inflácia včas vrátila k strednodobému cieľu na úrovni 2 %.“

„Budúce rozhodnutia Rady guvernérov zabezpečia, že kľúčové úrokové sadzby ECB budú stanovené na dostatočne reštriktívnych úrovniach tak dlho, ako to bude potrebné,“ dodala banka.

Prečítajte si aj: Európska komisia oznámila zlé správy. Eurozóna je na tom horšie ako sme čakali