Analytici varujú pred krízou v USA. Určili kedy presne vypukne

Kategorie: Ekonomika
V USA vypukne recesia
V USA vypukne recesia. Zdroj: shutterstock.com/Popel Arseniy

Americká ekonomika pravdepodobne v roku 2024 skĺzne do recesie. Uviedli to v utorok analytici spoločnosti Citi s odvolaním sa na historický precedens vytvorený predchádzajúcimi obdobiami vysokej inflácie a napätého trhu práce. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg. USA sa podľa historických štatistických údajov čoskoro ocitne v recesii.

USA má silný trh práce

Ekonomické údaje naznačujú, že nedávne zvýšenie úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému (Fed) pomohlo ochladiť tempo rastu spotrebiteľských cien v najväčšej svetovej ekonomike. Dopyt po zamestnancoch na napätom trhu práce však zostal vo všeobecnosti odolný, zatiaľ čo miera nezamestnanosti sa drží na relatívne nízkej úrovni.

Analytici Citi vo svojej správe poznamenali, že ekonomika, ako sa zdá, je na trajektórii, ktorá je v podstate v súlade s tzv. „mäkkým pristátím“. To znamená, že Fedu sa darí krotiť infláciu bez toho, aby to vyvolalo širší ekonomický kolaps.

Analytici však upozornili na to, že pri piatich podobných epizódach od roku 1965 si zmiernenie vysokej inflácie pri silnom trhu práce nakoniec vyžiadalo výrazný skok nezamestnanosti. A všetky tieto udalosti boli spojené s recesiou, pripomenuli.

Podľa ich názoru sa nakoniec presadia „zákony ekonomickej gravitácie“, tak ako pri predchádzajúcich cykloch.

Analytici Citi očakávajú, že ekonomické čísla, ktoré budú zverejnené tento týždeň, poskytnú nový pohľad na vývoj inflácie v USA. A môžu ovplyvniť to, či Fed bude pokračovať vo zvyšovaní nákladov na pôžičky aj neskôr v tomto roku.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Prečítajte si aj: Američania sa pripravujú na to, že inflácia opäť stúpne