Zatiaľ čo minulý týždeň sa niesol v negatívnom ovzduší vytvorenom predošlými krachmi 3 veľkých amerických bánk, tento týždeň sa pozornosť sústredí na FED. Ten bude totiž zajtra a v stredu zasadať na pravidelnom FOMC. V stredu o 14:30 sa očakáva vystúpenie predsedu, Jeroma Powella. Zverejní rozhodnutie FED-u o ďalšom smere úrokových sadzieb pre USA. Tento fundament bude mať veľký vplyv na celý trh, vrátane kryptomien.
Zmena sentimentu
Po poslednom zasadnutí FOMC, konanom 31. januára a 1. februára, na ktorom prišiel FED so zvýšením úrokových sadzieb o 25 bázických bodov, ako sme vás informovali, avizovali viacerí členovia Amerického rezervného systému, potrebu zmeny. Tú presadzoval najmä predseda, Jerome Powell. Nástojil na ďalšom prísnejšom zdvíhaní úrokových sadzieb až o 0,5 % na marcovom zasadnutí. Vtedy však ešte netušil, aké udalosti sa zomelú do ďalšieho FOMC. Teraz je všetko úplne inak.
Powell je veľmi tvrdo kritizovaný za jeho jednostranný pohľad na zníženie inflácie za každú cenu. Snahy FED-u sa odrazili do udalostí okolo pádov 3 významných bánk. Neustále zvyšovanie úrokových sadzieb počas celého minulého roka, priviedlo viaceré banky do problémov, nakoľko tvorba peňazí v USA je založená na zvyšovaní dlhu. Úverová kríza sa tak dotýka predovšetkým bánk, nie retailových klientov. Ak sa zaujímate o tému úverovej krízy, prečítajte si aj článok Bitcoin a zlato – záchrancovia vašich peňazí pred krízou.
Dobré správy pre kryptomeny?
Podľa nástroja FedWatch, až 47 % analytikov očakáva na najbližšom zasadnutí FOMC nulové zvýšenie úrokových sadzieb zo strany FED-u. Podporuje to extrémne nestabilná situácia na trhu a štart ďalšieho kvantitatívneho uvoľňovania, kedy Centrálny rezervný systém prisľúbil naliať do systému až 2 bilióny nových bezcenných dolárov, ako sme o tom informovali. Robí to v snahe zachrániť ostatné americké banky, ktoré sa dostali do problémov po krachoch SVB a Signature Bank.
Tieto dve banky zároveň boli dvomi najväčšími spojkami kryptosveta so svetom tradičných financií. Niektorí senátori obvinili Signature Bank z toho, že za ich krach môžu práve veľkí kryptoklienti, ku ktorým patrili Coinbase či Binance US. Natláča sa tak otázka, do akej miery mohli byť aktivity regulátorov zamerané práve proti týmto dvom bankám, aby sa tak znížil dosah na kryptomeny. Skutočnú pravdu sa asi nedozvieme, aj keď sme vás informovali, že krach Signature Bank nemá nič spoločné s kryptomenami.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Čaká nás rozhodujúci pohyb
Fundamenty tohto týždňa, v prípade zvýšenia úrokových sadzieb o 0,25 alebo žiadne zvýšenie, môžu teda byť opäť katalyzátormi rastu ceny kryptomien. Čoraz viac sa totiž začína napĺňať pôvodná vízia Satoshi Nakamota, že bitcoin má byť alternatívou voči prehnitému finančnému systému. 40 % nárast ceny za posledné dni, kedy sa finančný trh otriasa v základoch, môže byť toho jasným dôkazom.
Napriek tomu je opatrnosť na mieste a všetci investori by mali byť ostražití v ich finančných rozhodnutiach. Stále platí, že tak, ako bol bitcoin schopný vyrásť za pár dní o 40 %, môže sa vplyvom akéhokoľvek zásahu o 40 % aj prepadnúť. Kým kryptomeny nemajú oficiálnu reguláciu, stále sú považované za špekulatívne aktívum a podliehajú vysokej volatilite.
Prečítajte si: Podľa G20 nás čaká koordinovaná regulácia kryptomien – Upozorňuje agentúra Reuters