Stratég JPMorgan Nikolaos Panigirtzoglou predpovedá, že FED by mohol naliať do obehu ďalšie 2 bilióny dolárov po tom, čo zvolal mimoriadne zasadnutie. Podľa správy BeInCrypto má táto finančná injekcia zmierniť krízu likvidity, ktorá je výsledkom troch skrachovaných amerických bánk v priebehu len jedného týždňa.
FED v boji s infláciou
Podľa agentúry Bloomberg má zvýšenie rezervy stimulovať likviditu bankového sektoru, no na druhej strane je to v rozpore s reštriktívnou menovou politikou FED-u. Ak sa do obehu dostávajú nové peniaze, vzápätí to tlačí infláciu nahor a fiat mena opäť klesá na hodnote.
FED už rok uplatňuje politiku zvyšovania úrokových sadzieb s cieľom potlačiť rekordnú infláciu, no na druhej strane ide podporovať likviditu cez emisiu nových peňazí. Síce na to môžu mnohé aktíva reagovať pozitívne a ich cena narastie, no budú rásť aj ceny bežných tovarov a služieb.
JPMorgan estimates that the FED’s recent emergency loan program could inject up to $2T of funds into the U.S. banking system over the next 12 months.
This is ”set to reverse impact of tightening.” 👀
— Miles Deutscher (@milesdeutscher) March 16, 2023
Bitcoin a kryptomeny zareagujú rastom
Všeobecne platí, že rast úrokových sadzieb tlačí ceny nadol a rast emisie peňazí nahor. Ak FED pristúpi k masívnej finančnej injekcii, bitcoin a kryptomeny by mohli zaznamenať nový rastúci cyklus. Je potrebné brať na vedomie, že kryptomeny už nie sú nezávislý samostatný trh ako kedysi, ale vysoko pozitívne korelujú s globálnymi trhmi. Mnohí dokonca považujú bitcoin ako ochranu pred krachom bánk.
Aj keď rast peňazí v obehu zvýši cenu kryptomien, musíme sledovať pomer ich cenového rastu k inflácii. Ak totiž expanzívna menová politika zapríčiní napríklad zvýšenie inflácie o 2 %, tak rast kryptomien musí byť vyšší. To v prípade trhu digitálnych mien pravdepodobne nebude žiadny problém.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Rast bežných tovarov a služieb ale spôsobí opäť ochudobnenie populácie, čo znamená, že dopyt po rizikových aktívach bude stále na druhej strane potlačený. Dostávame sa do nerozhodnej situácie, kde na jednej strane sú vysoké úroky a na druhej emisia peňazí. Šance, že FED už úroky na najbližšom zasadnutí nezvýši sú stále vyššie, no v kombinácii s finančným stimulom by to spôsobilo opäť rastúcu infláciu.
Mohlo by ťa zaujímať: Svetové vlády sa obávajú najhoršieho – kryptomeny zasahujú do ich fungovania